De lever i dödsskräck "Bara Gud vet hur det här slutar"
En del bärplockare har åkt hem.
Andra väljer att stanna kvar.
– Vi kan helt enkelt inte åka hem. Vi riskerar att dödas om vi inte betalar de skulder vi har hemma i Bangladesh.
Relaterat
Det blev ingen lingonsylt. Den fick de köpa på affären.Fotograf: Anneli Åsén
De åkte från Bangladesh till Sverige för att tjäna stora pengar. Men det blev inte som de tänkt sig. Nu pratar flera av männen om att ta livet av sig.Fotograf: Anneli Åsén
De kom till Sverige för att tjäna stora pengar. Enligt avtalet mellan Bangladesh Workforce och företaget Riks Bär Mat AB skulle de kunna tjäna 17 700 kronor i månaden.
Men när de kom till Bensjö utanför Bräcke i juli fanns det knappt några bär.
Sedan har turerna varit många och långa och alla skyller på alla varför bärplockarna i slutändan knappt tjänade några pengar på vistelsen. De pengar de fått ihop har gått åt till bland annat mat och bensin.
– Jag lånade pengar av en välbärgad man i Bangladesh. Jag lånade 20 000 kronor och med den uträkning som jag gjort så skulle jag ha 5 000 kronor i ren vinst när allt skulle vara betalt. Det är en årslön i Bangladesh. Men nu har jag inte en enda krona efter vistelsen här i Sverige och jag är riktigt skärrad. Jag kan ju inte betala tillbaka mitt lån och jag vet inte vad som kommer att hända med mig, säger Shahid Ul Islam.
De har fått besked att de inte längre får vara kvar i den gamla skolan där de varit inackorderade. De måste lämna Sverige så fort som möjligt.
– En del säger att de nu kommer att ta sina liv. Det är ju ändå ingen idé att åka hem och bli avrättade för att man inte kan betala tillbaka en stor skuld. Som du ser är det många skärrade människor här inne, säger Shadid och pekar på flera män som sitter ihopkrupna på sina tältsängar.
Han skyller det mesta på kontaktpersonen Lars Johansson.
– Man kan väl säga att Lars Johansson är vår olycka. Jag hoppas att han ger oss de pengar som han är skyldig oss. Vi har ju trots allt plockat en hel del bär som vi inte fått betalt för. Jag tror Lars Johansson har tjänat stora pengar medan vi inte tjänat något, säger Shahid.
Vad händer nu?
– Vi väntar på att något ska hända. Jag hoppas att vi kan få hjälp på något sätt. Men bara Gud vet hur det här ska sluta. Vi är arga på Bangladesh Workforce. Vi är arga på Lars Johansson. Vi är arga på alla människor som gjort att vi hamnat i den här knipan.
Hur såg din dröm ut?
– Jag skulle åka till Sverige och tjäna stora pengar. Hemma sitter min fru och barn och väntar på mina pengar. Vi skulle kunna köpa mat och finare kläder. Jag har inte pratat med dem på en månad eftersom jag inte har några pengar att ringa för. Jag antar att du förstår hur det känns?
Bräckes kommunchef Bengt Flykt var i går runt hos bärplockarna.
– Jag ville se hur läget var med dem. De får bo kvar i de hus de bor i tills vi hjälpt dem att påbörja resan hem. Vi är i kontakt med ambassaden och hoppas att bärplockarna kan åka hem så fort som möjligt, säger han.
Men de är ju lovade lön. Nu skickar ni hem dem utan den lön de ska ha enligt avtal.
– Vi är ingen part när det gäller löner. Kommunen hjälper bara till med det humanitära.
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 sep 2010 22:20 Stefan Hallgren (Ej registrerad)
Men vad fan. Det är ju bara att betala stackarna 5000 bagis per stycke och sedan se till att det här inte händer nästa år! Vad är det MED kommunen?? Ett par-tre hundra humanitära tusen så att de får en dräglig hemresa och sedan klämma åt arrangörerna efteråt. Jag SKÄMS för att det får gå till så här häruppe för egentliga fikapengar. Det är klart att det ska gå att skramla ihop till att folk slipper ta livet av sig? Det väsentliga är, att regler, beredskap och annat ändras så att vi slipper läsa samma sak nästa år. Det är DET det handlar om. Herregud, det är ju människor som hamnat i en rävsax utan att ha valt det! Självklart ska vi gå in och se till att de kommer hem trygga med någon form av minimibelopp med sig. Eller ska vi vita sitta och oja oss och glömma det här om två veckor? Ta för guds skull av någon slags budget och HJÄLP dessa MÄNNISKOR. Nu! Hycklare! Det här går bortom ansvarsfrågor och in på ren humanitär medmänsklighet. Skäms!
Skrivet 2 sep 2010 22:37 Framröstad skurk av jämtlandsmedia (Ej registrerad)
Jag fattar inte att ÖP och andra media kan trumma på i samma hjulspår utan att ta reda på fakta. Att hänga ut en person och sen inte backa när man inser att det är fel person man jagar. Men det undergräver väl tidningens aktoritet att kunna backa och dementera saker som inte stämmer. Jag har svarat på otaliga på hopp den senaste tiden, och förklarat att jag inte har den minsta inblandning i bäraffärerna, men lika fullt så fortsätter trakkaserierna på mig. Om det varit någon form av seriositet på Öp så hade man gett en sån person en chans att få bemöta falska påståenden med fakta. Men det spelar ingen roll vad man säger så skrivs det och vinklas till vad de redan bestämmt sig att det ska stå. Ska ni jaga spöken så jaga dom som skall jagas, och inte är det jag. Jag förväntar mig inte att ni tar emot denna kommentar, så fega är media.
Framröstad skurk av jämtlandsmedia
Skrivet 3 sep 2010 00:13 Stoppa handel med människor! (Ej registrerad)
Enligt Palermoprotokollet (tilläggsprotokoll till Europarådets konvention mot gränsöverskridande kriminalitet. protokollet handlar om handel med människor) är konventionsländerna skyldiga att se till att MÖJLIGA offer för människohandel (trafficking) får skydd och bistånd. Jag jobbar dagligen med offer för människohandel och tycker att det verkar ytterst oklart under vilka omständigheter dessa människor har kommit till Sverige, vilken bakgrund de har och vad de eventuellt vänder tillbaka till.
De uttrycker själva att de riskerar att dödas, ska inte det vara tillräckligt för att ta ett steg tillbaka och se till att noga utreda vad som har hänt, vilken jurisdiktion som gäller i fall som detta, och se till att man inte per automatik skickar människor tillbaka till en situation som innebär att leva under dödshot? Inte minst riskerar de att hamna i ytterligare en situation där de blir oerhört sårbara för ytterligare utnyttjande.
Koppla in kompetenta myndigheter, inte minst jurister
Skrivet 3 sep 2010 04:33 skattebetalare (Ej registrerad)
Hurra
Låt de stackars bärplockarna stanna i Sverige. Vi är ett rikt land som har råd att vara generös och låta dem stanna.Vi behöver dessa stackars människor. Enligt politikerna behöver vi fler nya medborgare som ersätta de stora pensionsavgångarna som kommer. Bräcke kommun har råd att lägga ut några hundratusen för att bekosta bärpockernas uppehälle. Dessutom kan dessa stackars människor berika vår egen kultur t.ex. genom sin mathållning.
Skrid till handling Bräcke kommun och visa generositet.
Skrivet 3 sep 2010 04:46 iro (Ej registrerad)
Sosse styrd kommun
Skrivet 3 sep 2010 10:24 K-A (Ej registrerad)
Våra egna arbetslösa ungdomar ska väl i första hand ha jobben efter att folk går i pension!
Håller med Stefan. Ge dom resan hem plus minibeloppet så de kan betala sina skulder i hemlandet och strama åt bärplockar-cirkusen så vi slipper läsa om detta nästa år och i fortsättningen.
Skrivet 3 sep 2010 11:27 Fundersam (Ej registrerad)
Nu är de inte bara Jämtland som haft liknande problem med bärplockare detta år. Det hela gör att man funderar både en och tre gånger, vad är det egentligen som händer !?
Läs :http://dalademokraten.se/sida/id/133037/ - 100 bärplockare spårlöst borta , inget talar för att de lämnat Sverige. Även där är det kommunen mfl. som med statliga medel betalar återresan till bärplockarna.
Läs: http://vk.se/Article.jsp?article=370477 - Storuman Kommun lägger ut drygt 600.000 kronor för att hjälpa bärplockare hem.
Och nu är det alltså Bräcke kommuns tur.....
Det är inte utan att man faktiskt börjar fundera vad som är på gång !
Någonstans måste man väl ändå avkräva ett visst vuxen ansvar utav de bärplockare som flyger över halva jordklotet i tron om att gräva guld i de Svenska norrlands skogarna , eller hur ?
Man kan bara inet vara hur blåögd som helst innan man ger sig iväg på en sådan resa, det är iaf min åsikt i det hela.
Skrivet 3 sep 2010 11:42 Bejje (Ej registrerad)
Skicka hem dom och förklara läget för polis i hemlandet. Känns inte vettigt att sverige ska stå för deras skulder i hemlandet. OM de hotas med mord från "lånehajar" så är det ett fall för polisen.
Skrivet 3 sep 2010 23:06 karin karlsson (Ej registrerad)
Jasså Det är inte vettigt att Sverige ska stå för något när det gäller bärplockarna.
De hsar ju arbetat här och inte fått den lön de skulle få. Dessutom så antar jag att Ni som högljutt tycker att Sverige inte ska ha nåt ansvar ossv osv., skulle tycka det vore förfärligt om Ni blev tvungna att bo bara en vecka som dessa män från Bangladesch nu tvingat s bo i snart två månader. Detta trots att det finns lagar och regler, tydliga hur boende för tex bärplockare ska vara beskaffat En kommun har ansvar för alla som vistas i kommunen. Ingenstans står det att kommunen är undantagen då det gäller bärplockare. Det är därför kommunen vill skicka hem dem så fort som möjligt. sedan glömma som att stoppa huvudet i en säck och glömma vad som finns utanför.
Gör nu det enda rätta och se till att bärplockarna får med sig en bra slant på hemresan. Plocka det från vad Ni vill.Undrar vad valarbetet i länet kostar. Ett par av partienrna har nu skänkt en symbolisk summa. Alla partier bör ge bidrag.
Skrivet 4 sep 2010 09:23 ??? (Ej registrerad)
Framröstad skurk ?? Skurktiteln har nog skurken själv med all önskvärd tydlighet utnämnt sig till genom sitt patetiska handlande handlande i denna soppa.