Surströmmingen hotad av EU
Relaterat
– EU borde ha viktigare frågor att agera i, säger 63-årige Per Söderberg som tidigare var centerpartistiskt kommunalråd i Östersund.
Han är ordförande i Ångermanlands gille i Östersund och genom sina livserfarenheter en av länets större surströmmingsexperter.
Han är uppvuxen i surströmmingslandskapet nummer ett, Ångermanland, i Docksta i Höga Kusten.
I ungdomen var han med och lade in surströmming. Med åren har han minskat ätandet av surströmming något, till ungefär 15 tillfällen per år och 4 – 5 strömmingar per gång.
Skälet till att surströmmingen hotas är EU:s förbud mot att sälja dioxinhaltig fisk. Miljögifter som dioxin och pcb lagras i fet fisk, till exempel strömming.
I förhandlingarna inför EU-medlemskapet 1995 fick Sverige ett tidsbegränsat undantag som tillät tillverkning och försäljning av surströmming till och med utgången av 2011.
– Jag har ätit surströmming i mer än 50 år och har inte känt av några bieffekter av den fina maträtten, säger Per Söderberg.
I en intervju i Norrbottens-Kuriren hävdar Surströmmingsakademiens ordförande, Ruben Madsen från Ulvön, att inte någon kan bli sjuk av surströmming eftersom den äts så sällan.
Som ett förslag till lösning talar han om att öka fisket i områden med låga halter av dioxin.
Den 21 januari ska Ruben Madsen och andra företrädare för surströmmingsbranschen träffas i Örnsköldsvik och lägga upp strategin för att rädda surströmmingen.







































Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 jan 2010 14:28 hoss (Ej registrerad)
Storebrors pekfinger igen!
Dessutom är det här nog bara början.
Skrivet 15 jan 2010 14:33 Var inte så naiv (Ej registrerad)
Då gör man som man gör i tex Portugal. Javisst det ska vi göra och sedan gör man som man vill ändå. Men de kan inte Sverige göra utan vi följer allting blint. Sen blir vi bäst i klassen och får beröm. Sen skrattar de bakom ryggen på oss. Var inte så otroligt naiva! Jag har pratat med folk som jobbar i EU från flera olika länder och de är helt förbluffade att Sverige går på allting.
Skrivet 15 jan 2010 15:13 Nissen (Ej registrerad)
UT UR EU!!
Inte bara för denna frågan men alla andra frågor, lagar och idiotier som kommer från EU.
Det ena konstiga beslutet efter det andra... verkar som att EU parlamentarikerna har allt för lite att göra så de hittar på en massa för att behålla sina enormt välbetalda jobb!
Hela EU styrs av lobbyister och inget annat...det är pengarna i industrierna som bestämmer till 110%
I denna fråga om fisken så skulle jag vilja vet vem eller vilka som vinner pengar på att detta beslutet går igenom.... det är vad det handlar om och absolut inget om att stoppa några giftiga ämnen eller likande... pengar pengar och pengar...
Sverige lyder EU reglerna nästan blint... se på Frankrike och Tyskland... dom sållar hårt bland regler och lagar...
Skrivet 15 jan 2010 15:27 Surströmmingstomten (Ej registrerad)
Profetian är sann! Världen går faktiskt under år 2012!
Skrivet 15 jan 2010 15:29 pab (Ej registrerad)
Är det EU som är hotet?
Är det inte ett hälsofarligt ämne som är problemet?
Skrivet 15 jan 2010 16:04 Abbe (Ej registrerad)
Dettta förhatliga EU som lägger sig i allt. Det torde väl bara vara en tidsfråga innan man måste ha EU:s tillstånd för att få äta en varmkorv.
Skrivet 15 jan 2010 16:24 JP (Ej registrerad)
Det är väl ändå inte surströmmingen EU vänder sig emot? Kan känna en viss sympati med lagar som vänder sig mot cancerframkallande miljögifter...
Skrivet 15 jan 2010 17:32 Nu räcker det! (Ej registrerad)
Men grattis åter igen då alla dårar som röstade in oss i EU!!!!
Skrivet 15 jan 2010 17:50 Jämtlandstös (Ej registrerad)
Kan inte EU totalförbjuda dioxiner och pcb istället!!!??? Låt bli de s.k "småsakerna" och ge er på de större sakerna!
Skrivet 15 jan 2010 17:50 Knallhatten (Ej registrerad)
Detta är väl dock rena "LÖJAN" och tydligt att förnuftiga saker har tagit helt slut
för de mycket välbetalda, världsfrånvarande politiker som är rädda om sina
"arbeten".
Det är helt otroligt att dessa politiker har kraft och ork att fortsätta "arbeta"
efter den mycket tunga debatten om hur en ätbar gurka skall se ut.
Nästa stora projekt, som kommer att ta flera år med mycket intensivt och
kraftfullt arbete, kommer kanske att bli hur många ben en svensk vägglus
får ha eller inte ha.
Skrivet 15 jan 2010 18:10 Matte (Ej registrerad)
Bara man sedan ger sig på grodlåren och sniglarna. Vem vet var dessa små indivivider varit med sina slemmiga kroppar. Fast då ställer väl Fransmännen sina traktorer längs Bryssels gator.
Skrivet 15 jan 2010 18:47 Mats Söderkvist (Ej registrerad)
Vad skönt att jag inte medverkat till detta EU fiasko.
Skrivet 15 jan 2010 19:12 Annika (Ej registrerad)
INTE min surströmming!!! Ska jman behöva ge upp allt för att vi gick med i EU? Kanske vi ska slopa svenskan sen och kanske införa europiska i landet. Surströmming är inte farligt för fem öre. Det är en fantastisk god smak och ger en underbar sommar känsla att äta surströmming. Något måste man väl få behålla. Eller ska vi sälja allt, ge bort allt, sluta med allt och sen då???? Ge er nu! Man blir ju faktiskt ledsen i ögat.
Skrivet 15 jan 2010 20:40 Desiree Festin (Ej registrerad)
Ja man kan ju tänka att allt annat skit vi får i oss via "husmanskosten" och dylikt vi köper i affärerna kanske skulle vara lite viktigare.. Då kan vi lika gärna förbjuda våran tradition julskinkan också som är fullproppad med glutamat, vatten och andra smakförstärkare, det ska ju också tydligen framkalla cancer.. Hamstring av surströmming nästa då.
Skrivet 15 jan 2010 21:47 johanna (Ej registrerad)
Hmm, förbjuda lite giftig mat...men inte förbjuda rökning och alkohol...jag förstår faktiskt inte logiken i det hela
Skrivet 15 jan 2010 23:48 Gastronomen (Ej registrerad)
Äntligen har EU fattat sin uppgift. Rädda de tokiga svenskarna som vräker i sig rutten mat. Hoppas att dom fortsätter med lök och vitlök det kan heller inte vara bra att få sig. Men f-n ta dom om dom förbjuder socker i kaffet. Då blir jag arg!
Skrivet 16 jan 2010 10:57 Rob (Ej registrerad)
Kan inte komma på något bra som kommit från EU, bara dåliga påhitt, samtidigt blir vår egen inrikespolitik och land misskött när våra folkvalda politiker skall vara i Bryssel och leka storpolitiker.
Skrivet 16 jan 2010 11:26 Bettan (Ej registrerad)
Nu får det vara nog. Låt surströmmingen vara i fred. Hur länge har vi inte ätit den i norrland??
DAX ATT GÖRA VÄRLDENS STÖRSTA SURSTRÖMMINGSBORD.
Kan inte handlarna i stan gå ihop och fixa detta????
Kan stan stängas i flera dagar för yran, måste detta gå att fixas...