Hallman: Som politiker ska man representera ett tvärsnitt av befolkningen
Relaterat
Klas Hallman tänker sälja en del av sin fastighet och hoppas att det innebär att han får råd att betala av sina skulder.Fotograf: Anna-Karin Pernevill
Klas Hallman släpar efter med både skatt och tv-avgifter.
Du har inte betalat tv-avgiften på tre år. Hur kommer det sig?
– Jag har en fastighet i Ytterberg där jag inte bor och där har jag inte någon utrustning så att jag kan titta på tv.
Varför har du i så fall inte avanmält tv-innehav?
– Ja, det är klart det borde man ha väl gjort, men det har jag inte gjort. Så är det.
Klas Hallman är medveten om att han är skyldig Härjedalens kommun skattepengar.
– Ja, men det är det här som jag ska fixa till i och med att jag ska sälja av skog.
Hur tror du att det här påverkar din trovärdighet som kommunalråd?
– Det hänger ju inte ihop det här, min privatekonomi är ju inte kopplad till kommunens ekonomi på något sätt. Utan det är mer en förtroendefråga, om jag inte klarar av att hantera min privatekonomi så kan man ju ha en fundering på om jag klarar av att hantera kommunens ekonomi. Men min uppfattning är att jag har stort förtroende för mitt sätt att hantera kommunens ekonomi.
Klas Hallman berättar att han just nu arbetar halvtid för kommunen och har en del länsuppdrag, vilket enligt honom gett cirka 20 000 kronor i månadsinkomst. Men inkomsten har inte matchat utgifterna.
– Det har inte räckt till, pengarna helt enkelt. Det är ju ett antal år jag hållit på och brottats med det här. Huvudspåret för mig har varit att jag ska försöka ha kvar min fastighet. Men det går inte utan jag kommer sälja en del av den nu.
Han hoppas och tror att försäljningen kommer att innebära att han får råd att betala av både banklån och skulder.
Vilka signaler till kommuninvånarna tror du att det sänder när den näst högsta politikern har skatteskulder?
– Jag är absolut inte ensam i den här situationen i Sverige i dag, så är det ju. Det är väldigt mycket folk som har problem att klara av sin ekonomi. Och jag är en av dem. Sedan har jag ju försökt klara av det här och inte lyckats något bra och nu är jag på väg att klara upp det. Jag hoppas att man också kan se att det är ju inte med vilja man hamnar i en sådan situation utan det är ett antal omständigheter som har gjort det.


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 maj 2009 06:08 Kalle (Ej registrerad)
Ta tjänstledigt tills du har betalat av dina skulder, annars fins risk att vi väljare helt tappar förtroendet för dig.