Kommunpolitiker vill att det ska skjutas fler björnar
Relaterat
Kommunalrådet Gottfrid Jonsson (S) och Anders Häggkvist (C), vice ordförande i kommunstyrelsen, har tillsammans skickat en skrivelse till länsstyrelsen i Jämtland och Naturvårdsverket där de önskar en ökad avskjutning av björnar i det licensområde som ligger söder om E14.
– Beräknad tillväxt efter all form av dödlighet inklusive jakt är ändå på fem procent, hävdar Jonsson och Häggkvist som menar att det skulle motsvara ungefär 25 björnar i det aktuella området.
– Jakttiden är mellan 21 augusti och 15 oktober. På mindre än halva tiden fylldes denna tilldelning i det södra området, påpekar de.
Kommunledningsutskottet har nu tagit ett beslut att försöka få myndigheterna att ge en extra tilldelning redan i årets björnjakt för att kunna hålla björnstammen på en dräglig nivå.
– Vi har ständiga kontakter med kommunmedborgare som oroas över den stora björnstam som härjar i vårt område. Det är i högsta grad en inskränkning på livskvaliteten, anser Häggkvist och Jonsson.
Kommunens förhoppning är att de beslutande myndigheterna tar deras vädjan på största allvar och ser fram emot en snabb handläggning.
– Vi hoppas också att björnstammen på längre sikt minskar i stället för att den ökar som läget är i dag, förklarar Gottfrid Jonsson och Anders Häggkvist.





















Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 sep 2009 21:00 Jobbar för turism och naturupplevelser (Ej registrerad)
Har varit en hel del ute i skog och mark under sommaren och hösten. Har sett en och annan spillning samt ett antal myrstackar som varit "angripna". Så nog finns det björn, men att det skulle "vimla" av dem är en överdrift. På vissa tider, speciellt under våren, då björnarna kommer hungriga ut ur idet så är dom mer "koncentrerade" i områden där dom blir synliga, tex på ängsmark då dom äter primörer. Längre fram på försommaren brukar det vara myrstackar och en och annan älgkalv. På hösten äter björnarna mestadels bär, rötter och insekter som dom krafsar fram ur bland annat stubbar. Björnar har revir på mellan 120- 150 tusen hektar, vilket innebär att när man säger att det är mycket björn så innebära det inte att det är det överallt! Oftast blir det en större koncentration i olika områden beroende på mattillgången. Det är sorgligt att politiker försöker att fiska röster genom att utnyttja och underblåsa rädslan för björn, vilket till stor del grundar sig på okunskap.
Skrivet 3 okt 2009 00:59 n'Kalle (Ej registrerad)
Kunskap!?
Det räcker väl med det man ser och hör.
Förut var det sällsynt med björn och varg m.fl. rovdjur, därför våra fäder var kloka nog att hålla nere rovdjursstammen.
Här går man för att plocka lingon och hör från någonstans en skarp vissling, ser inget men förstår att det kan vara en björn som visslar, sen är det slut med lingonplockningen!