Fortsatt fritt fram för bad
Sommarvärmen har kommit till länet och det är fritt fram att bada i Önsjön, även om sjön och marken runt om är till salu.
Relaterat
Delägarna till Önsjön har försökt sälja fastigheten under närmare ett års tid nu. Risken finns att när en affär väl är i hamn, så kan badplatsen stängas för allmänheten. Men än så länge är det tillåtet att bada i Önsjön.
– Vi har öppet och vi försöker att klippa gräset i den mån vi hinner och sätta in toapapper och köra bort sopor, säger Alf Hurtig, en av sex delägare.
Men någon vaktmästare finns inte på plats och besökarna uppmanas att lägga en tjugolapp i en låda som betalning för inträdet. Alf Hurtig säger att det är för att täcka upp för kostnader för exempelvis toalettpapper, Önsjön är inte en kommunal badplats.
– Vi har räknat bilar på parkeringen och det är väl 20 procent av besökarna som ger ett bidrag, säger Alf Hurtig.


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 jul 2010 01:55 Ungdomsförälder i Ås (Ej registrerad)
Tycker att det är ett ypperligt tillfälle att kommunen nyttjar sin förköpsrätt, köper upp Önsjön, styckar av badplatsen och kan ev. sedan sälja resterande mark till bostadsbyggnad.
Kommunen "raggar" hela tiden nyinflyttare/nybyggare och har då ett utmärkt tillfälle att marknadsföra sig även sommartid med en "naturell" badplats.
Skötseln behöver inte bli kostsam om man har ungdomspraktikanter/
sommarjobbare som klipper gräs, rensar ogräs, tömmer sopkärl m.m.
Ta en avgift vid parkeringen som kan användas till bensin för gräsklippning, toalettpapper m.m. (som även det sköts av sommarjobbare)
Sätt upp en skylt vid entreavgiftsbetalningen vad summan avser. Jag tror att besökare gladerligen betalar till detta istället för att betala höga avgifter till tex. Storsjöbadet eller Lövsta.
Låt alla innevånare, barnfamiljer och ungdommar som kanske inte har råd med inträde på ovannämnda badställen men ändå vill komma ut få behålla denna möjlighet. Ge dem samma möjlighet som vi hade som barn.