Nej-sägare: – Det är exploatörerna som tjänar pengar, inte byborna
Miljön förstörs samtidigt som bygden inte får några pengar tillbaka. Det är några av argumenten som föreningen Livskraft i Offerdal för fram för att de är emot vindkraft.
Relaterat
Sune Sjöström är med i Livskraft i Offerdal. Han fick reda på planerna om vindkraft först i samband med en annons om ett samrådsmöte om vindkraft förra året.
– Det var tur att vi gick dit. Där fick vi reda på planerna. Men planeringen måste ha pågått länge innan dess, säger han.
Det finns planer på att bygga 24 vindkraftverk vid Hällberget i Kaxås.
– Det här är en kulturbygd. Det är ett rödmarkerat område och bygden är K-märkt. Det är hårda regler om man vill smälla upp ett utedass. Men nu vill de alltså bygga vindkraftverk här, säger Sune Sjöström.
Han skulle få sin utsikt förstörd. Och det finns en risk att värdet på hans fastighet sjunker.
– De sägs att det varken låter eller syns. Men vindkraftsexploatörerna dribblar med siffror, säger han.
Han visar papper som på vissa ställen, när det gäller bullermätningar, säger att varje vindkraftverk ska vara på 2,0 megawatt och ge ett ljud på omkring 20 decibel. På andra ställen står det att vindkraftverken som ska byggas ska vara på 2,5 megawatt vilket ger högre buller. I stället pekar han på boken ”Bemästra landvindkraften” av Bertil Persson som skriver att ett vindkraftverk ger ett ljud på upp emot 50 decibel.
– Det går att fråga sig hur pass seriösa exploatörerna är, säger Sune Sjöström.
Lollo Jönsson Oldstrand, som också är med i Livskraft i Offerdal, menar att en stor del av problemet är att ortsbefolkningen inte fått vara med och tycka till från början.
– Om det varit genomtänkt från början, om diskussioner förts med ortsbefolkningen och om läget för vindsnurrorna inte varit så provocerande hade läget varit ett annat, säger hon.
Ett av argumenten för vindkraft är att det ska komma pengar till bygden.
– De lovas gud och gröna skogar. Men vi vet inte om vi kommer att få några pengar. Inget är klart förrän slutavtalet skrivs, säger Lollo Jönsson Oldstrand.
I stället menar de att det är de som prospekterar vindkraft som kommer att tjäna pengar.
– När alla avtal är skrivna och kommunen sagt ja kan exploatörerna tjäna stora pengar. Det ploppar upp exploateringsbolag som vill tjäna snabba pengar, säger Sune Sjöström.
De tror inte heller att det blir några arbetstillfällen och pekar på Storrun Vindpark i Olden i Krokoms kommun där tolv snurror finns.
– Efter ett år har inte det gett ett enda fast arbetstillfälle, säger Lollo Jönsson Oldstrand.
De tror inte heller att vindkraft är framtidens energikälla.
– Det som håller vindkraften vid liv är bidrag. Alla elkonsumenter betalar pengar till vindkraften via elcertifikatet, säger Sune Sjöström.
Han känner inte igen att vindkraftmotståndarna exempelvis inte hejar på dem som är för.
– Jag hälsar på alla. Däremot finns det de från ja-sidan som inte varit hit sedan 2009, säger han.
Han menar att det skulle vara enklare om de som är för klev fram i stället för att skicka anonyma flygblad.
– Det är lättare att diskutera om man vet vilka det är, säger han.



















Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 aug 2010 08:49 Mikael Blomqvist (Ej registrerad)
Ja du Sune Sjöström och Lollo Jönsson Oldstrand. Tror ni på fullaste allvar att en sådan stor investering som utbyggnaden av vindkraft ska gå plus från och med första megawattimmen? Klart att en sådan investering kostar pengar och behöver kapital.
Med er logik skulle inte kraftverken i våra älvar byggts eller investeringar i kärnkraftverk gjorts eftersom de inte skulle gått med vinst på en gång. Eller tror ni dessa exploateringar var gratis?
Men för er gör det väl ingen skillnad. Jag utgår att ni sitter i era hus och värmer er vid den brasa ni tänt för att få ljus. För ni kan väl inte ha el som gör att kaffebryggaren brygger, spis och micro för att värma maten, tv för att titta på, radio för att lyssna på eller lampor för att få ljus. För varför ska ni ta emot och köpa el från andra exploaterade ställen, när ni vägrar vindkraft i Kaxås.
Det skulle i så fall vara dubbelmoral och sådant står ni väl över?
Skrivet 12 aug 2010 13:28 Lollo J.O (Ej registrerad)
På Storun i Olden sattes ifjol upp 12 st vindsnurror på fjället för ett EXPERIMENT.
På sidan www.energimyndigheten.se/sv/Om-oss/Var-verksamhet/Framjande-av-vindkraft1/Forskningsprogram/Utvecklingsprojekt1/Storrun-vindkraftpark/ kan man läsa om projektets pilotstudier angående vindkraft i fjällen. I sommar gjorde vi en intervju om vad man hittills hade fått för erfarenhet av denna studie. Det framkom att verken stått mycket i vinter, detta pga. isbildning på vingarna, samt att kostnaderna för snöröjningen hade skjutit i höjden. Olika studier mot isbildningsproblemet har gjorts tex. el-slingor som har använts.
Vill uppmana folk att även gå in på www.facebook.se för att läsa om gruppen Livskvalité Offerdal och om gruppen Mer vindkraftverk till Offerdal
Läs och begrunda, var stolt för den åsikt ni kommer fram till, glöm inte att tillåts man att ha en egen åsikt så är demokrati.
Skrivet 12 aug 2010 16:55 tobbe (Ej registrerad)
""Men för er gör det väl ingen skillnad. Jag utgår att ni sitter i era hus och värmer er vid den brasa ni tänt för att få ljus. För ni kan väl inte ha el som gör att kaffebryggaren brygger, spis och micro för att värma maten, tv för att titta på, radio för att lyssna på eller lampor för att få ljus. För varför ska ni ta emot och köpa el från andra exploaterade ställen, när ni vägrar vindkraft i Kaxås.""
Vad är detta för dagisretorik? Kan jag placera en soptipp utanför din knut, eftersom jag antar du slängar sopor ibland? Eller kanske smälla upp en kärnbränslelager i din källare? Vindkraft lever på subventioner, och vinsten av eventuella snurror på Hällberget skulle gå till ett fåtal exploatörer medan bygden skulle få omgivningen förstörd, och därmed förlora även monetärt i och med minskad turism.
Skrivet 8 sep 2010 19:50 Benny Johansson (Ej registrerad)
Mikael;
Du pratar om el, dvs det som dina 12 st Vind-verk efter att du kört över alla boende,
med argumentet att det bara är ett experiment (ett 12-faldigt experiment?).
På frågan efter ett år? Vad experimenten har givit? Så säger du att det inte har varit några experiment, det har inte blivit nån el? År Ni bedragare, eller Vind-kraftsnasare som inte bryr sig ett dugg om vad som lovats eller sagts, bara mutor och mygel. Hur
kan Ni med att uppföra Er så. INGEN EL PÅ ETT ÅR ATT PRATA OM? Den verkligt
producerade el-energin bör väl vara som bäst ca: 5-7% i Ert område. I hela Sverige kan det betyda att El-priset ökar till minst 3-4 kr per kWh, upp till kanske 10 kr/ kWh.
Ni alla boende vet ju i alla fall om vilka som i så fall har ordnat till El-priset på 10 kr.
Vad blir det då, ca: 250 000 kr om året i El-räkningar för en stuga? Om du Mikael tror
att du skall få ut något av ett arrende, så är du inte bara blå-ögd du är väl närmast blind. Effekt-talet måst va högst 5-6%!