Hollywoodchock i Alsen
Den smått legendariske Hollywood-regissören David Fincher har varit på blixtvisit i länet. Närmare bestämt i Alsen. Detta för att filma en scen för den amerikanska versionen av ”Millenium”.
Relaterat
Det hände sig under lördagen.
Ett filmteam på kring 15 personer fanns på plats vid Alsensjön för att filma exteriörbilder till ”The girl with the dragon tattoo” vilket är den amerikanska titeln på ”Män som hatar kvinnor”. Första delen i den så kallade ”Millenium”-trilogin, skriven av den nu avlidne författaren och journalisten Stieg Larsson.
Platsen skulle vara en vy vid en sluttning, vid en sjö med skog i bakgrunden och omgivningen skulle vara snöfylld som vid juletid. Teamet filmade en vägsträcka på cirka ett par kilometer upp mot kyrkan i Alsen.
Men varken skådespelaren Daniel Craig eller någon annan skådespelare fanns med i Alsen.
– Nej, egentligen var det bara Fincher och producenten som var amerikaner. Filmarbetarna som var med var från Stockholm, det var elektriker och sådant. I och med att de skulle riva av det så snabbt så hade de med sig en egen stab. Hade de varit här en längre tid hade det hyrts lokala filmarbetare, säger filmkommissionär Per Hjärpsgård som är den som arbetar med att få filminspelningar till länet.
• När blev det klart att inspelningen skulle komma hit?
– Jag har haft kontakt med produktionen en längre tid, men jag pratade med producenten Malte Forsell tidigare i veckan och i torsdags åkte jag ut och rekade inspelningsplatser. Vi hade ett dygn på oss att sy ihop allt med bilar, mat och logistik. Jag och location scout Jörgen Vikström kunde snabbt presentera en bredd av platser.
De inblandade här i länet hittade flertalet möjliga inspelningsplatser kring Oviken, Ås och Orrviken och även kring Kallsjön,
– Vi gick igenom våra filmade exempel tillsammans med David Fincher. Utifrån bilder hade han även fastnat för sträckan från Sandviken och en mil bort, men snön hade tinat bort där till lördagen. Så då blev det Alsen, berättar Hjärpsgård.
Redan under lördagskvällen var regissören David Fincher och hans team på väg tillbaks till Stockholm.
• Kommer det filmas mer för ”Millenium” i länet?
– Det vet jag inte i dagsläget, men jag ska prata med producenten Malte Forsell i veckan och höra hur det gick och hur det ser ut framöver, säger Hjärpsgård.
• Vilka kommentarer hade Fincher om platsen och arbetet?
– Han hade inte så mycket kommentarer, han var väldigt fokuserad, Men han log och jag fick intrycket att de var nöjda.
• Vilket var dit intryck av David Fincher?
– Professionell och ödmjuk. Han ser vänlig ut – en väldigt sympatisk man.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 apr 2011 17:05 Sven (Ej registrerad)
Snälla ÖP,
kan ni inte avhålla er från dessa sliskiga kvällstidningsrubriker som denna "hollywoodchock i Alsen"?
Det ger er tidning ett löjets skimmer och ger också en bild av tidningen som en aftonbladet-wannabe där kvalitet och journalistisk kompetens är underställd kortsiktiga lösnummersiffror.
Men, det är så klart ni som bestämmer vilken inriktning er produkt ska ha...
Skrivet 10 apr 2011 18:53 Spekulerarna (Ej registrerad)
Herregud, var det bara milenniumfilmning.
Passerade med bil när dom filmade vid Alsens kyrka.
Jag och min dotter trodde det var en ny såpa som spelades in.
Vi gissade på BYFEJDEN
Hollywood har missat något!
Skrivet 10 apr 2011 19:48 Ointressant (Ej registrerad)
Såg James Dean stå och lifta i Tandsbyn
Skrivet 11 apr 2011 02:31 Waterboy (Ej registrerad)
Håller med Sven. Ordet "chock" i tidningsrubriker får det att vända sig i magen på mig.
Skrivet 11 apr 2011 13:17 trist (Ej registrerad)
Men Öp...... råkade se papperstidningen idag.....alltså hur kan man lägga så mycket plats i en tidning på nåt så totalt ointressant! det händer ju faktiskt en del viktigare, kanske tillochmed roligare saker i länet.... det är ju en himla tur att man slutat med ÖP!
Skrivet 12 apr 2011 18:45 M (Ej registrerad)
Jag trodde först det var söromsjön-vägen där i funäs....... Men Alsen, var det inte en chaufför..... bättre de gjort en film om det istället, för då hade vi fått skratta...