Blandad musik på genomresa
Historiens fjärde Inlandsbanefestival tog i går plats på Tingshuset.
Den ambulerande festivalen har premiär i Östersund och ska under juni göra ytterligare sex stopp längs Inlandsbanan. Med på färden finns artister från flera håll och väl på plats bjuds även lokala artister in att spela.
Musikern Johan Piribauer från Arvidsjaur är mannen som dragit i gång konceptet.
– Målet är att ha ett varierat program. För två år sedan bjöd jag in artister från Island och Färöarna, men det var kanske att ta i eftersom resekostnaderna blev rätt höga då, säger han och skrattar.
Med på turnén i år har han bland annat en artist från Warrington utanför Liverpool vid namn Dave Grant.
– Det här blir min premiärspelning i Sverige, men jag älskar att vara här. Det är lugnt och vackert, säger han innan han går upp på scen för att spela några brittiska kärlekslåtar.
Sara Thuresson från Malmö går upp strax därefter och bjuder på några välspelade visor från nya skivan ”Jag säger nu”.
Tunn publik till trots lyckas hon i all sin enkelhet förmedla svensk singer/songwriter när den är som bäst.
I dag tuffar festivalen vidare mot Hoting. Kanske blir det även lite jam ute i obygden om tåget skulle råka få signalfel.

















































