Veckans spelrecensioner
Relaterat
Skugglek i Echocrome II.Foto: Sony
Infinity blade II bjuder på en imponerande liten spelvärld.Foto: Chair
Disneyland adventures
För: Xbox Kinect
Ålder: 7
Betyg: 4
Ett amerikanskt spel om Disneyland gjort för rörelsekontrollen Kinect är i min värld ett recept på ett trist, förutsägbart barnspel. Men jag har fel. Väldigt fel. Det här är nämligen inte bara ett av de bästa Kinectspelen, det är också ett riktigt bra spel för barn.
Disneyland adventures består av tre saker: Träffa Disneykaraktärer, leta gömda saker i nöjesparken och prova alla attraktioner som finns. En del moment är kanske roligast för barnen, som att leka kurragömma, medan andra spel är kul partyspel för alla.
Mest förvånande är hur charmigt och roligt det är att träffa Tiger, Kalle, Långben, Askungen och alla de andra. Man måste inte krama dem, men man kan om man vill. Fånigt, men ganska kul faktiskt.
Utvecklarna Frontier låg även bakom fina, men inte helt lyckade Kinectimals. Man märker att de lärt sig av misstagen och nu hanterar Kinects fördelar och brister mycket klokare.
Move mine benders
För: PS3 Move
Ålder: 3
Beryg: 3
I en budgetutgåva har Sony samlat tre spel till rörelsekontrollen Move, som redan finns för direkt nedladdning från nätet. Ingen dum idé faktiskt, för två av de tre är väldigt roliga och förtjänar att spelas av fler.
Allra roligast är ”Tumble”, där man bygger torn av klossar. Kontrollerna är exakta, utmaningarna enkla att förstå men svåra att bemästra. Knepigt och utmanande är ”Echochrome II”. Här använder man Movekontrollen som en ficklampa för att skapa och förändra skuggor. Det är hjärngympa och stundtals väldig svårt.
Spelets sämsta kort är Moveversionen av klassikern ”Lemmings”. Här fungerar inte kontrollerna alls bra, och man börjar snart längta efter att kunna styra de små lämlarna med en vanlig handkontroll i stället.
300 kronor kostar samlingen, vilket är lågt för ett nytt spel i butik men ändå en dålig affär jämfört med att köpa direkt på Playstation Network. ”Tumble” får du för 90 kronor, ”Echochrome” för 120 och ”Lemmings” för 45.
Infinity blade II
För: Iphone
Ålder: 15
Betyg: 5
”Infinity blade II” är inte bara det snyggaste mobilspelet hittills, det är också ett av de allra bästa. Kombinationen av rollspel och action blir alldeles magiskt här, mycket tack vare den spartanska formen. Spelvärlden är mycket liten, i stort sett bara en liten fästning med olika gångar och vägar.
Runt om i fästningen står gigantiska väktare som man slåss mot genom att trycka och svepa med ett finger på skärmen. Och det fungerar nästan prickfritt. Spelet ger omedelbar respons och man måste vara både taktiskt och tajma rätt för att lyckas.
När man dör återföds man i spelets början och ger sig in i tornet igen. Och så loopar spelet, allt medan man ökar i nivå, skaffar nya vapen och rustningar och sakta men säkert når längre och längre in i fästningen. Det är ruggigt beroendeframkallande.




































