– Tillsynen har blivit bättre
Relaterat
Länsstyrelsens avdelning för social tillsyn har som uppdrag att se till att verksamheten på hem för vård och boende följer de regler som finns.
– I första hand har vi gjort oanmälda besök när vi fått signaler som att det behövs, säger Kjell Brickman, socialdirektör.
Han berättar att de 21 olika länsstyrelserna haft lite olika rutiner och att tillsynen har blivit bättre de senaste åren.
När det gäller familjehem så är det den aktuella kommunen som ska undersöka så att barnen har det bra. Det är länsstyrelsen som ska kolla att kommunen sköter sitt uppdrag.
– Där har vi varit kritiska mot många kommuner för att de inte gör uppföljningar. Det har sett likadant ut över hela landet, säger Kjell Brickman.
Orsaken till att länsstyrelsen inte får göra besök i familjehem är att det handlar om privata hem. Från och med 1 januari 2010 är det Socialstyrelsen som ska sköta tillsynen och det finns som förslag att de ska få granska även familjehem.
















































