Tips när energin tryter
Relaterat
Lars Berg, Vänersborg: – Jag brukar intala mig själv att jag är piggare. Och så har jag en hund som jag brukar gå ut med, det blir man glad av.Fotograf: Jenny Isaksson
Eva Andersson, Storåbränna: – Jag försöker att gå ut och gå och äta riktig mat. Nu blir man extra trött av vädret också.Fotograf: Jenny Isaksson
Helene Olsson är hälsopedagog och friskvårdskonsulent på landstinget. För att bli piggare och få mer energi på dagen tror hon att det är viktigt att ta pauser i jobb-et, och att man inte har samma höga tempo som på sommarhalvåret. Att man lyssnar till sina egna signaler, och anpassar sig efter dem. Så mycket dagsljus som möjligt gör att man sover bättre på kvällen.
– Sen är det viktigt att man äter ordentligt, och rör sig regelbundet.
Träning är bra, men helst inte precis innan man ska gå och lägga sig, då är det svårt att varva ner.
– I sovrummet är det viktigast att man har en behaglig temperatur, och även sängkläder som inte gör att man blir för varm eller för kall. Att det är tyst omkring en, inga klockor som stör, säger Helene Olsson.
Det kan också vara bra att inte vara för mätt innan man lägger sig, och att man inte druckit alkohol, rökt eller snusat precis innan, det kan ge en orolig nattsömn.
– Men viktigaste återhämtningen får man nog ute i naturen, där återhämtar sig kroppen bäst, tror Olsson.
Jenny Isaksson



















































