Åteljakt kan bli tillåtet
Åteljakt på björn förbjöds eftersom björnarna ansågs bli farliga om de började associera människolukt med mat. Nu öppnar Naturvårdsverket jaktformen för att tillåta jaktformen igen.
Relaterat
Argumenten för att förbjuda åteljakten var många när det skedde för drygt tio år sedan.
Att lägga ut mat för att locka rovdjuren till jägaren ansågs kunna vara för farligt, eftersom det kunde vänja björnstammen vid att bli matad och dessutom associera människolukt med en god måltid.
Ett annat argument mot att använda åtel var att de flesta björnar ändå bara gick fram till dem på nätterna då det ändå inte är tillåtet att skjuta, och med dessa förklaringar på bordet ansågs saken vara avgjord.
Men efter att Jägareförbundet pressat Naturvårdsverket på frågan kan det plötsligt bli aktuellt att tillåta åteljakten igen. Sedan två år pågår försök i Västerbotten och i årets björnjakt har även några kommuner i Dalarna fått dispens för jaktformen.
– När åteljakten förbjöds så pratade man om olika problem och nu vill vi utreda om de uppgifterna verkligen stämmer. Eller om det istället kan ge en säkrare jakt, då stillstående djur är lättare att träffa, säger Michael Schneider som arbetar med frågan både för Naturskyddsverket och Västerbottens länsstyrelse.
Det är ännu för tidigt för att veta vilka slutsatser som kommer att dras av försöken, men Michael Schneider upplever att de går mycket bra och att proven troligtvis kommer att fortsätta över fler säsonger.
Magnus Hansson, jaktvårdskonsulent på Jägareförbundet anser att det är viktigt att ta reda på fakta i frågan. Dels eftersom det inte fanns några direkta bevis för att det var åteljakten som orsakade problembjörnarna, men dels också på grund av att det har funnits gott om åtlar i skogen även under förbudstiden.
– Man förbjöd björnåtel, men fortsatte att tillåta rävåtel och så de så kallade turiståtlarna, som går ut på att locka fram rovdjur för fotografering. Det var ju lite fel kan man tycka, eftersom björnarna lockas av den oavsett vad de kallas, säger han.
















































