Åsling tryckte fel om hovet
I onsdags var det dags för riksdagen att rösta kring ett förslag om ökad insyn i hovets ekonomi
Relaterat
– Röstsiffrorna blev 146 mot 144. Regeringens linje förlorade med en röst, och det berodde på att jag tryckte på fel knapp. Det var slarvigt.
Per Åsling (C) erkänner nu själv sin fadäs i riksdagshuset i onsdags via ett pressmeddelande.
I onsdags röstade riksdagen om ökad insyn i hovets ekonomi. Beslutet blev att regeringen ska göra en översyn av en tidigare överenskommelse med riksmarskalkämbetet om hur hovet ska redovisa sina anslag.
– Om jag hade röstat som jag avsett skulle omröstningen ha slutat 145-145, och beslut skulle ha fattats genom lottning.
Men gjort är gjort och nu går det inte att reparera det pinsamma misstaget. Åsling meddelade visserligen sin feltryckning till kammarkansliet men fick inget gehör.
– Av protokollet framgår att min avsikt var att rösta annorlunda, men resultatet av voteringen ändras inte, säger Per Åsling.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 dec 2011 22:40 lasse (Ej registrerad)
Det kanske inte blev så fel ändå, du Åslisg
Skrivet 9 dec 2011 00:00 JanneOB (Ej registrerad)
Hej!
Betr. min egen politiska ställning och åsikt är det för tillfället alltifrån att tro på än det ena blocket till att direkt omvärdera till det andra, alltså en ren dagsnotering.
Min uppfattning "från förr" till "dagens information och värderingar" stämmer inte alls överens. Men, oavsett partifärg, vad bra det känns när en parlamentariker rakryggad står upp och talar om att ett misstag har begåtts. Tänk om alla politiskt engagerade hade ett liknande personligt civilkurage!
I ett sådant önskvärt läge där "alla" klargjorde och fick tillstå sin personliga övertygelse och inte lät "partipiskan" vara avgörande skulle det vara ganska mycket lättare för väljarna att fatta ett klokt beslut för valkuvertets innehåll.
Sammanfattningen av min fundering är:
--- vilken tur att demokratin tillåter misstag och egna åsikter
--- måtte "personerna" få utrymme för att tänka "fritt", utan påverkan av partiets "piska".
Lev väl och ofta! JanneB
Skrivet 9 dec 2011 01:48 Tommy (Ej registrerad)
Tack Åsling!
Skrivet 9 dec 2011 08:31 Äntligen! (Ej registrerad)
Troligen det bästa du gjort! Politik handlar om att fattabeslut. Läs boken Knapptryckarkompaniet.
Även vi med sk.borgerliga värderingar vill ha ordning på torpet, hovet!
Skrivet 9 dec 2011 08:46 Monarkist (Ej registrerad)
Jag förstår att det är många knappar att trycka på för er folkvalda och att det kan bli fel ibland, men jag är ändå glad över att du nu inte är en pilot.
Skrivet 9 dec 2011 09:13 alf (Ej registrerad)
det bästa du gjort. tre knappar är nog två för mycke för en del rikstadsmän.
Skrivet 9 dec 2011 09:40 Röding (Ej registrerad)
Dags att införa "BLÅ" knappar för Moderaternas Samlings Partier. Sedan "RÖDA" knappar för Oppositionen. Men tack för en bra tryckning Å-sling. Du är kanske en U-sling för de Blå. Men en tryckning för Jämställdheten. Den "Envisa Monarken"s socialbidrag skall granskas som de vanliga "Fattig-Hjonens".
Skrivet 9 dec 2011 10:04 tobbe (Ej registrerad)
Beslut på riksnivå blir oåterkalleligen annorlunda för att någon med mer än 50,000 i månaden inte kan hålla reda på två stycken knappar. Imponerande. Kanske dags att införa en bonus om man trycker rätt?
Skrivet 9 dec 2011 12:04 Republikansk monarkist (Ej registrerad)
Blev så rätt ändå. Men jag har svårt att ta till mig att det finns riksdagsledamöter som vill mörka vad skattepengar används till.