Polisen vill ha tips om villainbrott
Vågen av villainbrott fortsätter i Sveg. Under natten mot i går råkade ännu en villaägare ut för inbrott och blev av med smycken och andra värdesaker.
Relaterat
Enligt polisen handlar det om ett ganska omfattande byte tjuven eller tjuvarna fick med sig. Bland annat stals smycken och andra värdesaker ur ett kassaskåp som fanns i huset.
Polisen misstänker nu att det troligen handlar om samma personer som ligger bakom den senaste tidens inbrott som varit i Sveg.
Man hoppas att allmänheten kan komma in med tips och polisen har även påbörjat dörrknackning i de områden där villainbrotten ägt rum.







































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 maj 2011 14:04 Lamalös (Ej registrerad)
Att det ska vara så förbannat svårt för polisen att lösa detta!
Jag kan med lätthet räkna ut 3-5 tänkbara kandidater å det är det nog fler än jag som har gjort det. Varför punktmarkeras inte dessa individer?
Nej, dom kan uppreppade gånger begå brott efter brott å klara sig undan, helt enkelt ett förbannat lamt agerande av Polis och Myndigheter, det är precis vad det är.
Ett tips till Polisen, ni bör ta hand om detta innan den lokala befolkningen gör det själva, och det kan jag lova, är inget som ligger långt fram i tiden!
Skrivet 25 maj 2011 22:09 fördjävligt (Ej registrerad)
Det är fan förjävligt att man ska få lov att ligga vaken på nätterna och vänta på att det är min tur härnäst.
Tycker att det är skandal att polisen inte gör nånting....