Polisen har rekonstruerat dödsbranden – vill komma i kontakt med fler personer
Polisen har genomfört en rekonstruktion på plats efter den brand som utbröt på Vemdalsskalet 7 maj. Polisen är fortfarande försiktig att lämna ut uppgifter och vill avvakta den tekniska undersökning som pågår.
Relaterat
– Vi har hört många vittnen och personer som varit i närhet samt inne i huset. Men det är i dag för tidigt att säga något om vad som verkligen orsakade branden, säger Maria Larsson vid Polisen i Jämtland.
Polisen har genofört en rekonstruktion på plats. Resultatet av den undersökningen har skickats iväg på analys för att eventuellt kunna klargöra vad som egentligen orsakade branden i lägenhetshotellet där 25-årig man omkom. Elden startade med att det började brinna i bastun men det är inte klarlagt om det var på grund av ett teknisk fel eller om någon varit oaktsam.
Två personer har varit anhållna, men är nu frigivna i avvaktan på den fortsatta tekniska undersökningen. Personerna befann sig i anslutning till bastun då branden utbröt men båda förnekar brott.
Åklagaren har släppt rubriceringen mordbrand, men misstänker i nuläget att det kan handla om vållande till annans död.
Polisen vill komma i kontakt med ytterligare personer som har iakttagelser eller upplysningar som kan sättas i samband med den aktuella händelsen.







































