Sven-Erik Hammar valdes in i LRF-styrelse
På LRF:s riksförbundsstämma i Stockholm i går valdes Sven-Erik Hammar, skogsbrukare från Härjedalen, till ny styrelseledamot.
Relaterat
– I den tid vi är i just nu, när vi måste ställa om mot ett mer hållbart samhälle, känns det spännande att vara en del av LRF:s riksförbundsstyrelse, säger styrelseledamot Sven-Erik Hammar.
Sven-Erik Hammar är i dag verksam som skogsbrukare i Funäsdalen i Härjedalen. Utöver skogsbruket arbetar han bland annat med byggnation och renovering av timmerhus.
Under det senaste året har Sven-Erik Hammar varit aktiv som styrelseledamot i LRF:s skogsägardelegation. Tidigare har han suttit flera år i LRF:s regionstyrelse Jämtland, varav några år som vice ordförande. Han är också styrelseledamot i Mellanskog och ledamot i Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien.
Till ny LRF-ordförande valdes Helena Jonsson från Tranås.







































