Björn bakom fräcka köttstölder
Först försvann ett lår från den styckade älgtjuren som hängde i den lilla slaktboden.
Det var en jädrans fräck människa som knycker kött hemma på gården, funderade Kjell-Emil Nordström. Men det visade sig att det inte var några tvåbenta tjuvar som varit i farten.
Nysätern | Tassavtrycken avslöjade inbrottstjuven
Köttjuven som härjade i Nysätern var en björn. När den under måndagsnatten lufsade in på gården hos Kjell-Emil Nordström lämnade han inga spår efter sig. Nallen fick upp dörren och kom in i rena skafferiet där det hängde en grovstyckad älgtjur. Snyggt och prydligt plockade den med sig ett lår och drog till skogs.
– När jag kollade slaktboden och såg att kött försvunnit var jag säker på att det varit en eller flera personer som stulit köttet, säger Kjell-Emil Nordström.
Men svaret på stölden kom när han vaknade i går morse. Då var det mest oreda kring slaktboden och tjuven hade lämnat rejäla tassavtryck. Köttjuven var en björn som sniffat till sig godsakerna som fanns upphängd.
– Det är helt otroligt, visst har man hört björnar som snabbt hittar någon skjuten älg i skogen och börjar riva i den innan jägarna hinner frakta hem kroppen. Men att en björn börjar länsa en slaktbod, är nog ovanligt.
Natten mot i går kammade dock nallen noll. Trots att den, rivit bort ett fönster, bucklat till taket och försökt vicka omkull slaktboden. Att Hedehunden Nick stod i hundgården tio meter därifrån verkade den inte bry sig om.
– När jag såg förödelsen var dörren öppen, men då hade inget kött försvunnit. Något har tydligen skrämt iväg den.
Älgtjuren, en sjutaggare, sköt Kjell-Emil i söndags och i slaktboden skulle den grovstyckade älgen få hänga till sig några dagar.
– Björnen visste vad den skulle ta, den tog låret, bästa biten.
Nu har Kjell-Emil flyttat köttet på ett björnsäkrare ställe.
• Och nu har du laddat bössan och sätter dig på pass om den kommer tillbaka?
– Nej, nej, björnkvoten är ju fylld och den här lugna nallen har varit runt knutarna tidigare under sommaren. Nu hoppas jag bara att den tyckte att köttet smakade bra, säger Kjell-Emil som inte kan göra annat än skratta åt historien.
– Men nallen kan gärna få lämna tillbaka köttkroken som den fick med sig.









































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 sep 2011 11:20 P (Ej registrerad)
Björnen behövde väl köttkroken att peta tänderna med :-D