Exklusiva hus och mindre lägenheter säljer bäst
Fastighetsmarknaden i Östersund har varit skakig under 2011. Men enligt mäklaren Bengt Eklund har exklusiva hus i attraktiva lägen och mindre lägenheter har sålt bra.
Relaterat
Det har varit i ett skakigt 2011 för fastighetsmäklare i Östersund. Börsoron och krisen i Grekland har satt sina spår. Även det nya bolånetaket där en bostadsköpare bara får låna 85 procent av bostadens värde har satt sina spår.
– Men när vi gör bokslut för 2011 så kommer det nog att visa sig att det har varit ett bra år, Bengt Eklund, mäklare på Svensk Fastighetsförmedling.
Framför allt har mer exklusiva villor i attraktiva lägen sålt bra. Attraktiva lägen är i det här fallet centrala Östersund – exempelvis Erikslund – och på Frösön.
– Vi har bland annat haft Stadsdel Norr där vi sålt 34 nyproducerade villor som kostar 3,5 miljoner styck, säger han.
Även mindre lägenheter som legat centralt i Östersund har sålt bra.
– Däremot har det gått lite trögare för bostäder i mellanskiktet. Den typen av bostäder dit två personer ska flytta ihop och skaffa sig sin första gemensamma bostad, säger Bengt Eklund.
Det fanns ganska många hus ute på marknaden förra året och det tog i genomsnitt lite längre tid att sälja husen. Men 2012 tror han blir ett bra år. Det är inte lika många objekt ute nu. Och många har skjutit upp sitt bostadsköp på grund av osäkerheten som funnits.
– Folk måste ha ett boende, säger han.
Han berättar att många mäklarfirmor i Östersund planerar för olika aktiviteter – med visningshelger och annat.
– Det är ett tecken på att fastighetsmäklarna här i Östersund tror på marknaden, säger han.
Han ger ett råd till de som funderar på att sälja sin bostad. Och det är att förbereda sig för försäljningen.
– Stressa inte på och ha för bråttom med försäljningen. Det skickar ut fel signaler, säger Bengt Eklund.















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 jan 2012 20:23 Johannes (Ej registrerad)
Allt är ju relativt. Det är knappt dubbelt så många bostadsrätter och knappt 20% fler villor på marknaden i Östersund jämfört med samma period ifjol.
Ett större utbud gör naturligtvis att priserna måste korrigeras - nedåt. En av de objekt som var dyrast 2011 enligt ÖP´s lista över Östersunds kommun såldes två gånger på ett halvår - Frösö-Berge 111 - som på fem månader och två veckor sjönk med 175000 i pris, förutom mäklararvodet.
För de av oss som bevakar brf-marknaden så är tendenserna tydliga. Hornsberg sjunker. Odensala sjunker. Lugnvik och Körfältet sjunker. Liknande tendenser finns på villasidan. Husen ligger ute längre tid, blir resetade på hemnet och mäklarna behöver ta nya bilder av objekten - höstbilder funkar inte när det är snö ute... Tyvärr har nog fallet mot marken bara börjat.
Skrivet 9 jan 2012 20:44 NL (Ej registrerad)
Priserna kommer att fortsätta nedåt. Bostadsbubblan har äntligen brustit och luften pyser ut så sakteliga. Östersunds bostadsmarknad hör ju till de mer övervärderade och priserna sjunker kraftigt nu. Så köpare, vänta, det blir billigare framöver.
Skrivet 21 jan 2012 06:08 KWS (Ej registrerad)
Tror inte att 2012 blir något bra år med tanke på den ekonomiska oro som finns i Europa, det kommer även att drabba Sverige.