Funkmusik gav extra motionstryck
På lördagen bjöds deltagarna i Friskis och Svettis motionsgymnastik på livemusik med gruppen Funky Fuel från Östersund.
– Det är en hit, sa Laila Jämtgård från Frösön
Relaterat
Kiki Korths-Aspegren och grupp Funky Fuel drog fullt hus till livemusik-jympan hos Friskis och Svettis i lördags.Fotograf: Johan Lindeberg
De högklackade mockaskorna var inget hinder för Kiki Korths-Aspegren som själv deltog under den låt som hon var ledig från sången.
Det var blandade åldrar på deltagarna i jympapasset till livemusik.
Laila Jämtgård från Frösön jympar ett par gånger i veckan. Med livemusiken i lördags fick motionen en extra dimension. ”Det var en hit, verkligen”.
Hon var i den smockfulla stora Arnljothallen på Frösön tillsammans med det 16-åriga barnbarnet Fanny Näslund.
Det var blandat i ålder från äldre och pigga pensionärer till lika livliga förskolebarn.
Tolvåriga Elsa Hedström från Rödön brukar gå på Friskis och Svettis på Frösön. På lördagen var hon där tillsammans med sin mamma Lena som också ledde en del övningar.
Både log när de rörde sig till funkmusiken.
– Det blir roligare, sa Elsa.
Även för bandet med sångarna Mia Proos och Kiki Korths-Aspegren blev spelningen ett motionspass.
I snäv finklänning och röda högklackade mockaskor deltog Kiki Korths-Aspegren till och med i gymnastiken när hon under en låt tog paus från sjungandet.
– För att det är roligt och för att jag är gruppledare här annars.
Kiki Korths-Aspegren är en av dem som leder de medelsvåra gymnastikpassen.









































