Torsdag 2 september 2010

Ledare

Ledare
Publicerad 17 juni 2009 Uppdaterad 17 juni 2009
Textstorlek 1 2 3
Det svajar ordentligt i Rådhuset efter Vänsterpartiets utspel om privatisering. Efter ett medlemsmöte i går kväll ställde Stefan Konradsson (infälld bild) ett ultimatum till S och Mp.

Det svajar ordentligt i Rådhuset efter Vänsterpartiets utspel om privatisering. Efter ett medlemsmöte i går kväll ställde Stefan Konradsson (infälld bild) ett ultimatum till S och Mp.

Fotograf:
Per Hansson

Svajigt i Rådhuset

Det svajar ordentligt inom den politiska majoriteten i Östersund. Fastän kommunen skulle kunna spara flera miljoner kronor genom att konkurrensutsätta delar av hemtjänsten vägrar Vänstern av ideologiska skäl. ”Hellre tar vi en skattehöjning”, säger gruppledare Stefan Konradsson.

Relaterat

Artikelbilder

Därmed har den röd-gröna majoritetens svagaste länk visat sitt rätta ansikte. Även i ett absolut krisläge går den egna ideologin före allt annat. Hellre spräcks ett politiskt samarbete än att Vänstern tummar på sina principer.

Efter ett medlemsmöte i går kväll kom gruppledare Stefan Konradssons ultimatum till regeringskollegorna Socialdemokraterna och Miljöpartiet: Backa från förslaget om konkurrensutsättning i budgetberedningen, eller vi lämnar allt samarbete.

Ibland är principfasthet en dygd men här bara dumhet. Vänsterpartiet hänger upp sig på ordet privatisering, men här handlar det inte om det. Privatisering innebär att någonting säljs ut. Då är det borta. Inflytandet försvinner.

När kommunen däremot vill konkurrensutsätta tio procent av hemtjänsten, så bestämmer makthavarna i Rådhuset både för hur lång tid och delvis även övrig tågordning. Påverkansmöjligheten finns kvar, inte minst på lång sikt.

Medlemmarna i Vänstern ser saken annorlunda och hänvisar till ett ingånget avtal från maktövertagandet hösten 2006. Där finns klausuler om bara en viss mängd konkurrensutsatt verksamhet under mandatperioden.

Att Vänsterpartiet i Östersund mitt i den värsta samhällskrisen sedan 1930-talet inte är beredd ta mer samhällsansvar är illa. Inte minst då alla övriga partier inser att en privat aktör kan utföra delar av hemtjänsten billigare än kommunen själv.

Snacket om skattehöjning – alltså mer uppoffringar för kommuninvånarna i stället för mindre – känns som en lek med andras pengar från Stefan Konradsson o Co.

Det vänsterpartistiska kommunalrådet borde tvärt om passa sig noga. I egenskap av socialnämndens ordförande har han under både 2007 och 2008 sprängt alla budgetramar med råge. Dessutom innan krisen slog till.

Därför borde han och Vänstern i stället greppa varje besparingschans som ges. Inte snacka om att ta ut mer skatt.

Svajigheten är påtaglig hos Rådhusets politiska majoritet. Östersunds invånare förtjänar bättre i form av en stabil och tydlig politisk ledning. Inte vindflöjlar som likt Vänstern hellre värnar sina heliga principer än försöker klara upp ett krisläge. Det vittnar bara om svaghet.

Publicerad 17 juni 2009 Uppdaterad 17 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 17 jun 2009 09:25 Politikern

Grattis vänstern!
Nu har ni läst på stadgarna för partiet! Tänk om ni gjort samma sak när sossarna sålde våra gamla på auktion?
Men det är väl frestande att "sälja" hedern för en plats bland de styrande på samma sätt som blivit en regel för Mp!
Åke D.Z.J.

Skrivet 17 jun 2009 23:26 Anna Magnuuson (Ej registrerad)

Bra att vänstern visar sitt rätta ansikte!
Hellre högre kostnader som obevkligen medför högre skatter än att arbeta för att släppa in fler privata aktörer som bevisligen medför lägre kostnader.
Att det är offentlig verksamhet som utför vården medför inte med automatik att den
bästa kvaliteten uppnås.
Att på gammalt partiideologistkt sätt hänga kvar i inkonsekvenser är inte en ärlig vilja att utveckla ett demokratiskt samhälle för medborgarnas bästa

Innehåll

Politisk redaktör:
Per Hansson
063-16 16 12
per.hansson@op.se

Sök på ledare

Annat innehåll

Senaste nytt

Avhoppare: "De får slänga ut mig!" (Val 2010)
Rök på Krutvaktargränd (Östersund)
Sajtkraschen avvärjd (Åre)
Gamla kyrkan stänger (Östersund)
60 SAS-jobb till Sveg (Härjedalen)
Brand i flerfamiljshus (Östersund)
Rädda Barnen startar upp i Åre (Åre)
SAS varslar 25 på Frösön (Östersund)
De kan bli årets matinspiration (Lokalt)
Åre kommuns hemsida kraschad (Åre)
Nominera kommunen miljöpristagare (Östersund)
SAS varslar 27 på Frösön (Östersund)
Pannrum började brinna (Ragunda)
Skolklasser följer modern Akka genom Sverige (Härjedalen)
Bilist körde på rådjur (Strömsund)
"Hon kan inte sitta kvar när hon blivit moderat" (Val 2010)
Fyra hade för bråttom (Östersund)
Elkabel ledde till älgdöd (Östersund)
Bakslag för kommunalråd i Krokom – blev nedröstade om vindkraft (Krokom)
4 000 nya bäddar planeras väster om Björnen (Åre)
Nu byggs 90 nya bostadsrätter i Åre (Åre)
Inga björnar skjutna (Lokalt)
SPF bjöd på väbesökt valdebatt (Härjedalen)
En kväll för klimatsmarta (Östersund)
Vill ha ersättning av kommunen för störande byggverksamhet (Härjedalen)
Professur med sikte på vattenkraft (Östersund)
Kommuntjänsteman blir säljansvarig (Härjedalen)
Nya ägare till hotellet klar (Härjedalen)
ÖP-TV: Kraftig krock i centrala Östersund (Östersund)
Skulle ha fest – köpte 1300 liter alkoholdryck (Östersund)
Hela listan Förminska listan

Sök på op.se

VÄDRET JUST NU:

Halvklart
9ºC | NV3m/s
Mer väder

Annat innehåll

12270_Val_2010_Skriver_bocker_om_politik_127669
Val 2010: Skriver böcker om politik
12270_Val_2010_Asling_satsar_pa_nya_kryss_127519
Val 2010: Åsling satsar på nya kryss
12270_Follinge_saknar_hjarthjalp_127767
Föllinge saknar hjärthjälp
12270_En_till_sjukhus_efter_krock_127672
En till sjukhus efter krock
12270_Johan_-_en_kunglig_attling_127526
Johan - en kunglig ättling
12270_Anders_startade_eget_127131
Anders startade eget

ÖP frågar:

Är tillbakadragandet av svenska trupper i Afghanistan en viktig valfråga för dig?

Kommande evenemang

Visa alla/dölj alla
Dagens Hälge


TextContentAd

 

Kontaktinformation

Östersundstidningar

Kyrkgatan 52, 831 28 Östersund
info@ostersundstidningar.se

BESÖKSADRESS

Biblioteksgatan 15, Östersund
Telefon: 063-161600