De byter vardagen mot livet som marknadsknallar
– Det är en rolig hobby samtidigt som det är ett extraknäck, säger Juan Pantigoso.
Relaterat
Kepsar och smycken är det som säljer bäst i år, och bland fotbollströjorna så är namnet Zlatan Ibrahimovic det mest populära. Bälten och skärp är också alltid säkra försäljningskort, berättar Juan Pantigoso.Fotograf: Anneli Åsén
Under hela Yranveckan fylls Östersunds gågata av marknadsknallar från när och fjärran. Längs hela Prästgatan dignar bord av smycken, kepsar, leksaker, kläder, skor och souvernirer.
Vid halvtiotiden på förmiddagen råder febril aktivitet när alla marknadsstånd som packades ihop kvällen innan åter ska sättas upp.
I ett gathörn börjar paret Juan Pantigoso och Graciela Velasquez få ordning sina bord inför dagens försäljning. De har varit plats sedan tidig morgon för att lasta ur sin bil och packa upp.
– Det är roligt att vara här under Yran och det kommer ofta tillbaka kunder som handlat av oss tidigare år och är nöjda. Då blir man glad, säger Graciela.
Hon och maken Juan Pantigoso flyttade med sina tre barn till Sverige från Peru för 14 år sedan, och de bor och arbetar allt sedan dess i Sundsvall.
Graciela arbetar som undersköterska på kommunen, och Juan som kock på en restaurang. De tycker båda att det är skönt att byta vardagslivet där hemma mot några veckor per sommar på resande fot.
– Vi åker runt till marknader i norra Sverige. I år började vi med en marknad i Selånger i maj, och vi ska besöka några till efter Yran. Det är roligt att kunna arbeta ihop lite extrainkomster samtidigt som vi träffar nytt folk och får se oss om i landet, tycker Juan.
I början av sommaren beställer de från olika grossister in de saker som de tror kommer att sälja bra, sen packar de bilen med grejerna och tältet. På de marknader där de kan ha fast uppsatta tält så är det enklare att få fritid över efter dagens jobb.
Juan berättar att han tycker om att fiska om det finns fiskevatten i närheten, och att det brukar bli tid att umgås med bekanta och grilla på kvällarna. Under Yran bor de i tält på Östersunds camping. Det blir heller inte så mycket fritid här eftersom alla saker måste packas ihop varje kväll och sättas upp på nytt nästa morgon.
– Det vore bra om man kunde ha en fast marknad nere på Strandgatan under Yran, jag ska ge det som förslag till arrangörerna. Det blir också lättare att skydda alla saker mot regnskurar om man har ett riktigt tält, säger Juan.
Och det går mode i allt – även i marknadsvaror.
Efter varje sommarsäsong försöker Juan och Graciela så gott det går ta reda på vad som kan komma att bli populärt till nästa säsong. I år är det kepsar och smycken som säljer bäst. Och bälten och skärp är alltid populärt, berättar Juan.
Nästa vecka är en ledig vecka för Juan Pantigoso och Graciela Velasquez, då åker de ner till Stockholm för att hälsa på sin äldsta dotter.
– Vi vill inte stressa för mycket, utan tar paus mellan marknaderna. Lite semester är skönt att ha innan det vanliga livet i Sundsvall börjar igen till hösten, säger Juan.


































































































