En chans att uppleva en skivinspelning
Relaterat
Demobaracken är öppen för dig som vill få en försmak av hur det kan vara att spela in en skiva.Fotograf: Anneli Åsén
– Det är en chans att få en försmak av hur det kan vara att spela in. Man får en timme på sig, så det är kort om tid, typ en tusendel av den tid som det egentligen tar att spela in. Men är man en duo går det rätt fort om man kan spela in allt live.
– Vissa hinner med tre låtar, sedan mixas det snabbt och bränns ned på en CD–skiva som man får ta med sig, säger Johan Nilsson, som basar över studiobaracken.
Demobaracken är ett samarbete mellan Storsjöyran, Sensus och ÖP nöje. Studion håller öppet för musiksugna mellan klockan 12 och 17, till och med torsdag.
– Det är många nyfikna som kikar in, vem som helst kan ta chansen att testa. Går man förbi här är det bara att komma förbi och snacka eller hoppa in och köra om det finns tider lediga, säger Johan Nilsson.
Utanför demobaracken står Sara Träskvik och Joakim Svärd och väntar på att få komma igång med inspelningen, medan de studioansvariga försöker lösa ett tillfälligt strömproblem i studion. Båda är elever på Palmcrantzskolans musikprogram, och dagens studiobesök är, modigt nog, en ren impulsgrej.
– Vi har aldrig spelat in tillsammans förut, det här blev bestämt igår, så det är väldigt spontant. Det var min mamma som såg en annons i tidningen, och då drog jag med Jocke. Jag hade aldrig hört talas om det förut. Jag är peppad, det här känns som en kul grej, säger Sara Träskvik.
Själv står hon för sången, hennes kompanjon Joakim Svärd spelar piano. Något namn på konstellationen har de inte hunnit knåpa ihop, de kallar sig än så länge rätt och slätt för ”Jocke och Sara”. En timme har de på sig i inspelningsstudion.
– Vi hoppas på att hinna med två coverlåtar, ”Unfaithful” med Rhianna och ”The show must go on” med Queen, säger Sara Träskvik.
Har ni hunnit repa?
– Vi repade nyss i en timme, säger Joakim Svärd.
Medans strömmen tjurar passar dock Sara Träskvik på att sjunga upp och fukta strupen. När problemet slutligen är löst går de in och stänger dörren till den provisoriska studion om sig, med en timmes repning i ryggen, textlappen i fickan och peppen på topp.


































































































