Bulletsize: Felplacerad men ösig thrashmetal
BULLETSIZE
G.A.F.F.A., torsdag
Betyg: 3/5
Relaterat
Det sägs att det finns en tid och en plats för allt, något som i kväll inte alls känns vidare synonymt med riviga thrashmetalbandet Bulletsize.
Den avlägsna G.A.F.F.A.-scenen, en bra stund innan mörkrets intåg, känns helt enkelt inte rätt. Bulletsize tycks visserligen inte bry sig nämnvärt, då de direkt från starten bjuder in den glesa publiken på sju personer och uppmanar alla att skrika.
Ösiga, klassiska dödsriff och ett något obalanserat ljud från de piskande trummorna startar showen, något som med tiden lockar fram förstärkning i publiken från de lite tidigare Yranbesökarna.
Stundtals imponerar Bulletsize genom att mixa runt klassiska thrashriff med lite argare dödsmetall. Tänk gamla In Flames möter Slayer.
Nöjet blir visserligen alldeles för kort då scenen står tom redan efter 20 minuter.
Det är dock 20 hyfsat varierade och välljudande minuter, där konsertens egentliga minus är bristen på headbangande ynglingar och den tråkiga placeringen.




















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 jul 2009 11:53 styx (Ej registrerad)
lite repande på det där så