Perssons pack: En lyriker av rang
PERSSONS PACK
Tutti Frutti, torsdag
Betyg: 3/5
Relaterat
Den här tiden förra året skrev jag en recension om hur gitarristen Per Wiksten gick på scen och plockade introt till Amanda Jensens Hallelujah med en cigg i mungipan.
Jag tyckte det var sjaskigt gjort eftersom större delen av publiken bestod av extremt minderåriga Idol-fans.
Nu var det Persson som klev på scen och fimpade på scengolvet, jag tänker inte kalla honom för sjaskig. För publiken jublar och det blir plötsligt den mest naturliga saken i världen, trots kvällens tidiga timme.
Publiken bestod, som väntat, av åskådare som var med när det begav sig och de som just blivit frälsta. Valda delar ur det gamla gardet hade till och med skaffat en ny generation Perssons Pack-fans som hoppade omkring i pastellfärgade hörselkåpor.
”En sång om dig” inleder Tutti Frutti-scenens första spelning, de fortsätter med ”Hanna”, ”Ikväll tar vi över stan” och ”Bortom månen och mars”.
Den första ansatsen till allsång kommer samtidigt som introt till ”Stenad i Stockholm”. Sen fortsätter spelningen i lagom takt och lossnar först strax innan kvällens extranummer.
Persson är en skön prick, utomordentlig musiker och en lyriker av rang. Och det är fegt att börja en Yra med att dela ut en trea i betyg. För spelningen var ju bra, men den kunde varit bättre. Om det beror på manfall, scen eller tidpunkt vet jag inte.



















































