VERONICA MAGGIO ÖP-tv: Trallvänligt men sömnigt
Stortorget, fredag
Betyg: 2
Relaterat
”Det här är precis vad jag drömde om när jag var 17 år”, säger Veronica Maggio i början av sin spelning. En av låtarna på hennes senaste skiva heter just ”17 år” och handlar om uppväxten i Uppsala.Fotograf: Johan Lindeberg
Ihåligt ljud och en keyboard som ibland överröstar Maggio bidrar till att spelningen inte blir särskilt bra, skriver ÖP:s recensent.Fotograf: Johan Lindeberg
– Det här är precis vad jag drömde om när jag var 17 år, säger Uppsalatjejen Veronica Maggio inledningsvis utan att det riktigt känns som att hon menar det.
Den gedigna fanskara (det är framförallt tonårskids) som samlats framför scenen när Maggio inleder fredagskvällen på Östersunds nya stortorg sjunger med ordentligt. Grammisvinnaren Maggio, kvällen till ära iklädd en guldfärgad jacka, är osedvanligt inbjudande och den karaktäristiska soulpopen är onekligen trallvänlig.
Trallvänligt, tänker ni kanske, var det det bästa ordet den här recensenten hade i sitt adjektivbibliotek? Och ja, jag tror faktiskt att just det ordet är den bästa beskrivningen av konserten.
Det här är nämligen inte musik som berör på något djupare plan. Kompetent, visserligen. Men lite slätstruket. Att ljudet är aningen ihåligt och att keyboarden på flera låtar överröstar Maggios röst, är inte heller till någon fördel.
Låten ”Stopp” är konsertens bästa nummer i en för övrigt ganska sömnig föreställning.
Johan Kellman Larsson




















































