Konsekvensutred löshundsjakten
Svenska Rovdjursföreningen och Djurskyddet Sverige vänder sig i dagarna till regeringen med en begäran om en utredning av löshundsjaktens konsekvenser. Vi gör det av flera olika skäl.
Relaterat
Löshundsjakt innebär att hunden driver ett för jägaren eller jaktlaget tänkt jaktbyte, ofta över stora områden och under lång tid. Syftet är att bytet förr eller senare ska komma inom jägares skotthåll. Sverige är ett av få länder som tillåter jakt med lösdrivande hund.
Det krävs ingen utbildning av hunden och heller ingen särskild utbildning i hundhållning av den som jagar med lösdrivande hund. En hund blir jakthund när den kallas för jakthund, och kan därmed släppas lös i skogen utan egentlig kontroll. Där exponeras den konstant för olika faror, men utsätter också vilda djur för påfrestningar.
Vad som krävs av den som släpper och ansvarar för hunden är att denne har jakträtt och att det är lovlig tid att jaga med lös hund. Det är en unik situation, där lagen om tillsyn av hundar och katter inte behöver uppfyllas.
Löshundsjakt är en omhuldad jaktform, som många jägare sätter stort värde på. Samtidigt för den med sig problem och konflikter. Inte minst är den ett hot mot landets fåtaliga vargar. Vargars naturliga beteende, att försvara sina revir mot andra hunddjur, betraktas av jaktutövare och myndigheter som ett giltigt skäl för skyddsjakt.
Risken är uppenbar att vargar, enbart genom sitt naturliga beteende gentemot lösdrivande jakthundar, i ökad utsträckning blir föremål för jakt som äventyrar artens framtid i landet. Det är ett av skälen till att löshundsjakten bör utredas.
Lösdrivande jakthundar råkar ut för olyckor i mycket högre omfattning än andra hundar. Typiska jakthundraser toppar olycksfallsstatistiken år efter år, trots att bara 10–15 procent av landets alla hundar är jakthundar i aktiv ålder. Under 1997–2010 reglerade försäkringsbolaget Agria 15 700 skador på hundar förorsakade av trafik, vådaskott och vilda djur. Eftersom Agria försäkrar färre än hälften av landets hundar, torde det verkliga antalet skador av den typen vara mer än dubbelt så stort.
Under 1997–2010 har vargstammen ökat tiofalt. Antalet vargrelaterade skador har ökat ungefär hälften så mycket. Det förklaras ofta med att man inte längre släpper hundarna lösa i samma omfattning som tidigare. Det är i så fall, i hundens perspektiv, en positiv konsekvens. Det skulle också kunna förklara varför antalet trafikolyckor med hundar inblandade i det närmaste halverats under samma period.
Med eller utan varg i faunan är löshundsjakt en farlig verksamhet för hundarna. Det är ännu ett skäl till att riskerna och konsekvenserna bör utredas närmare.
Frågan handlar dock inte bara om hundar och vargar. Oskolade jakthundar jagar inte alltid selektivt, utan ofredar vilda djur som det inte är tillåtet att ofreda eller förfölja. Det är heller inte ovanligt att får och andra tamdjur blir angripna av jakthundar som inte är dugliga sin uppgift. Också dessa problem bör belysas i en allsidig utredning.
Sten Stenson, Djurskyddet Sverige
Roger Olsson, Svenska Rovdjursföreningen













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 dec 2011 10:00 Jonas i Mora (Ej registrerad)
Byt ordet hund/jakthund mot varg så är det en väldigt talande krönika.
Skrivet 5 dec 2011 10:04 Jägare (Ej registrerad)
Ytterligare ett försök att sätta stopp för jakten vi bedriver här på landsbygden. Den stora huvuddelen av all jakt sker med löshund. Det är väl ärligare då att ställa frågan om vi överhuvudtaget ska reglera våra viltstammar med jakt eller inte? Ska vi överhuvudtaget använda naturen som skafferi och få del av det överflöd som finns där i form av prima viltkött eller ska vi avstå bara för att tillmötesgå dessa jaktmotståndare? Det är den frågan de vill komma till så småningom genom att ge sig på löshundsjakten. Men att försöka förbjuda jakt vore utsiktslöst i dagens opinionsläge så man går en omväg på detta sätt i stället. Oärligt tycker jag. Konsekvensutred istället vad som händer om vi slutar jaga. Hur mycket skulle viltolyckorna öka? Hur feta och deprimerade skulle landsbygsborna bli utan den motion och de upplevelser de får genom jakten? Hur mycket sämre skulle kosten bli? Hur mycket skulle landsbygden leva utan den djupt rotade och avhållna jakten?
Skrivet 5 dec 2011 10:11 Knorr (Ej registrerad)
Vad är det för Korkade människor som fumlat på tangenterna till denna tex?
"Sverige är ett av få länder som tillåter jakt med lösdrivande hund": Vad jag vet så används löshundar runt om i hela världen.
Där exponeras den konstant för olika faror, men utsätter också vilda djur för påfrestningar: då vore det bättre att vi plockar bort vargen ur den svenska faunan,jakthundarna får endast användas en viss tid på året och de gör inget annat än förföljer jägarnas byte,vargen däremit har rätt att plåga djur 365 dagar i året.
Lösdrivande jakthundar råkar ut för olyckor i mycket högre omfattning än andra hundar: Jägarna satsar iaf pengar på att köpa utrustning som gps som kan förebygga att man får stopp på hunden före den kommer fram till trafikerade områden,Jakthundar som skadas i trafiken minskar medans sällskapshundar som föroyckas i trafiken ökar.
Skrivet 5 dec 2011 10:14 Jägarn (Ej registrerad)
Och härmed så har Srf visat att det är vargen som är deras viktigaste fråga och att jakt överhuvudtaget är eller kan uppfattas som en konkurrent till vargen och vargens jakt i skogen.
Srf bryr sig egentligen inte om löshundsjakt som så eller om jakthundens väl och ve utan Srf´s unkna syn på jakt utförd människor beror på att Srf ser människan som en i skogen främmande varelse som enbart är en fara för skogens harmoniska liv och att jakt utförd av människor är en orsak till gnissel mellan människa och varg.
Utan människor boende utanför staden så kan det finnas tusentals vargar i Srf´s Sverige.
Men å andra sidan så kan det väl få finnas tusentals vargar djurparkerna så att Srf´s medlemmar kan skåda dessa där?
Det mest skrämmande i denna ekosofisekts åsikter är att de har lyckats fått Länstyrelens rovdjursenheter i flera län att vara starkt influerade av jakthat och vargkramande personal (läs Dalarna och Gävleborg) som alla ser jakt, glesbygdsboende som hinder för vargens ökande.
Skrivet 5 dec 2011 10:17 Frippe (Ej registrerad)
Verkar inte vara de skarpaste knivarna i lådan, både sakfel och grova tankevurpor. Känns som att det är någon som haft för lite att göra, stängt in sig på ett kontor och tänkt lite för länge på egen hand... Kanske är detta ett sätt att försöka säkra sin egen existens?
Tror att "Bill och Bull" skulle spara oss både tid och pengar om de tog anställning som norska minröjare...
Skrivet 5 dec 2011 10:38 Dan (Ej registrerad)
Men snälla nån,nu får ni väl ge er!
Det märks direkt att ni inte förstått hur löshunds-jakten fungerar, den ska ju söka upp älg t.ex. och ställa den genom att röra sig runt älgen och skälla, den ska ju inte driva bort den !
Det är inte att bara ta en hund och släppa som ni påstår utan hunden som avses skall tränas och lära sig vilket vilt den ska söka annars funkar det inte.
Det som kan få en älg att springa långt är om den blivit skrämd av en människa eller vittringen från människan, inte hunden, och i regel ger den då upp och återvänder till hundföraren. Hunden skall ses som ett verktyg för att finna vilt, kunna söka upp skadat vilt. Vissa jaktformer kräver till och med att hund finns att tillgå enligt lag.
Sen att jämföra med att hundar skadas och dödas mycket mer av jägare,bilar och andra orsaker är löjligt argument. Jägare och bilar är mångfallt fler kontra de vargar som nu finns.
Ta och läs på lite mer innan ni skriver dynga.
Skrivet 5 dec 2011 10:43 Ulf Schröder (Ej registrerad)
Jag undra bara en sak!?
Vart är dessa så kallade, Djurens förespråkare. När vargen river utrotningshotade lantbruksraser?
Eller vart är ni när samerna tvingas jobba dygnet runt för att samla sina renar?
Men nu vet jag!
Ni sitter och kommer på sånt här jäkla Trams, Under tiden som man har en konstaterad explosion utav vargstammen, som ger till följd att rovdjurstrycket blir enormt på vissa håll i Sverige.
Detta anser ni okej med andra ord?
Om detta är rätta vägen att gå? Då vill ni med andra ord hägna in människan och kasta bort nyckeln?
Skrivet 5 dec 2011 10:51 Dan (Ej registrerad)
Ja sanna mina ord till att komma med svammel..
Här har 2 st. djurvänner diktat ihop nåt i ett ämne de inte har en blekaste aning om hur det fungerar... Det är väl självklart att man tränar och lär sin hund att jaga det vilt man vill att den ska jaga och inget annat.
Tror inte polisen tar en schäfer till att bli polishund utan träning..
Det visar bara vilken okunnighet det finns på dessa ställen som så gärna vill vara djurens väl, konstigt att dom då sätter in varg som dödar allt annat vilt... vart tog empatin vägen då för dessa djur ???
Skrivet 5 dec 2011 10:52 Jägare och djurvän! (Ej registrerad)
Att Roger Olsson och Sten Stensson var företrädare för Svenska Rovdjursföreningen och Djurskyddet Sverige kände jag inte till tidigare. Vilket mandat har dessa herrar att skriva i föreningarnas namn?
Jag ska nu bemöta de största felaktigheterna och missuppfattningarna i deras debattartikel.
Löshundsjakt innebär INTE att en hund driver ett drevdjur i lång tid och över stora områden.
Vid älgjakt används hundar som INTE driver djuren framför sig. Hundarna söker upp älgen och skäller "ståndskall" så att jägaren/jaktlaget vet var älgen finns. En älghund ska inte driva djuret framför sig.
Vid småviltjakt, exempelvis Rådjursjakt används kortbenta långsamdrivande hundar vilket innebär att drevdjuret sakta går undan framför hunden som skäller.
Vid fågeljakt används fågelhundar som antingen arbetar nära sin förare eller "trädskällare" som söker upp det träd som fågeln sitter i och skäller för att föraren ska veta vilket träd som man kan undersöka.
Vid harjakt buktar haren fint framför e
Skrivet 5 dec 2011 10:57 Hmm (Ej registrerad)
Ett bra förslag.
Om det är som alla kloka jägare säger så är väl en konsekvensutredning bara att välkommna. Enligt dessa kloka herrar kan en sådan bara visa hur rätt de har.
Förstår inte varför de protesterar mot detta förslag?
Skrivet 5 dec 2011 11:07 Jakttaxen (Ej registrerad)
Att man kan göra en skrivelse som innehåller så mycket okunskap av vuxna människor. DET är förmig ofattbart. Kanske skulle dessa herrar kontaktat jakthundsklubbar och fått lite fakta innanför pannbenet... Ja eller varför inte bara "googlat" lite.
Det är skrämmande att föreningar som får pengar från folket sedan använder dessa medel till ut studerat jakthat??!!?? Bit inte den hand som föder dig heter det.... Att djurskyddet håller på med jakthat gör mig mäkta besviken..Det måste finnas bra många djur att värna om i vårt samhälle?? Eller är det så att djurskyddet inte behövs bland andra tam-djur längre..??
Jag har aldrig hört om hundar som lemlästar vilt så som vargen gör.. En jämthund skulle aldrig slita bort halva ansiktet på en älg...En tax skulle aldrig slita ut ett ofött foster på ett rådjur....
Att djurplågeriet kommer att öka i våra svenska skogar råder det ingen tvivel om... Men inte är det jakthundarna som står för det!
Några mer bidrag från mig får ni inte!!!!
Skrivet 5 dec 2011 11:15 Adventurer (Ej registrerad)
SRF och djurskyddet är knappast bara ute efter att få slut på jakten med löshund utan all jakt. Får dom bort jakthundarna så får dom till slut bort all jakt. Det är nämligen lag att ha tillgång till eftersökshund inom 2 timmar vid en eventuell skadeskjutning. Finns det ingen som tränar eftersökshundar som just är jakthundar som klarar även skarpa lägen som inte vanliga spårhundar klarar av så har dom ju lyckats med det dom är ute efter. Konsekvenserna förstår dom inte sig på. Men jag hoppas verkligen att regeringen ser igenom detta patetiska försök att kontrollera jakten som sköts gratis åt dem. Att en så liten grupp som SRF med ca 3000 medlemmar får ens gehör är ett under.
Skrivet 5 dec 2011 11:26 Calle Seleborg (Ej registrerad)
Hur vore det om man startade med en konsekvensutredning om vargens påverkan på landsbygdens människor och dess näringar? Varför byter inte Djurskyddet namn till Rovdjursskyddet och slår ihop sig med Rovdjursföreningen?
Både tycker att vargen ska få härja fritt bland både vilda och tama djur med enorma lidanden för dessa djur.
Skrivet 5 dec 2011 11:34 Rolf S. (Ej registrerad)
Ännu en gång får vi ett bevis på att Srf (Roger)och Djurenskyddet (Sten) sätter vargen högst på vår pedistal och att människorna som de själva är inte är mer värda än övriga däggdjur mot vargen!
Jag hoppas verkligen att dessa 2st herrar kommer att ta sitt framtida ansvar om de skulle lyckas med ett förbud på löshundsjakt, att åka runt tilla alla familjer som blir drabbade av fler viltolyckor med dödlig ut gång och mer svårt skadade människor som blir en verklighet om detta skulle ske! Och att de själva förklara för de efterlevade (och tar av sig hatten) varför just däras anhöriga gick bort "dog" på grund av att dem ville ha en orör skog där bara betraktare i framtiden skulle få finnas och att vargen är det viktigaste som finns i Sveriges däggdjurs fauna!
Skrivet 5 dec 2011 11:46 Suss (Ej registrerad)
Svar till jägare;
Nu tror jag bestämt du gjorde en tankevurpa.
Du undrar hur mycket viltolyckorna skulle öka utan jakt, och att den stora huvuddelen av all jag sker med löshund. Jag har läst många, många uttalanden att jägare inte längre vågar jaga med hund och att vargarna inom en snar framtid har ätit upp att vilt.
Och den djupt rotade och avhållna jakten? Vad jag vet så finns det c:a 300000 jägare och 7,3 miljoner svenskar över 18 år, vilket gör jägarna till en ganska exklusiv grupp, eller hur.
Jag är dessutom 100% säker på att jag, som landsbygdsbo sedan 30 år, varken skulle bli fetare eller deprimerad utan jakt.
Skrivet 5 dec 2011 11:51 Sergio (Ej registrerad)
Sverige har mest människor som inte vet någonting om jakt och natur. Det är skrämmande att läsa vad så kallade naturvänner skriver om jakten, hundar och naturen. Man ser på en gång att dessa människor bor i städerna och ser natur på TV och genom detta läser sig till naturvetare och allvetande vargexperter. Alla ni som TROR att ni vet, ta reda på hur det är. Ni som inte vill ta reda på hur det är men som vill leva med vargen, ni kan väl samla en massa pengar och bygga ett hägn där ni kan bo ihop med vargen på vargens villkor. Det vore kul att se :D
Skrivet 5 dec 2011 12:18 Torparanalysen (Ej registrerad)
Förvridet djurskydd!
De klövviltstammar som lever i våra skogar är att betrakta på ett likartat sätt som renar. Skogsviltet är en näringsgren som säsongen 2009/2010 producwerade 15 000 000 kg kött. Detta motsvarar 12 % jämfört med Sveriges nötköttsproduktion, alltså ur försörjningssynpunkt en icke försummbar volym. för 30 år sedan var produktionen det dubbla. Nöt och fårköttproduktionen sjunker likaså p.g.a. rovdjurstrycket och svårigheterna att utnyttja den rikliga tillgången på bete som finns i våra skogar och på ängar.
Resultatet av denna vansinniga rovdjurspolitik är ökad import av kött från främst Sydamerika där skogen i Amazonas skövlas för att kunna föda upp kor för våra behov och för att odla sojabönor för vår boskap.
Är detta en klimat och djurvänlig politik?
Vill ni vara djurvänner betänk då all den smärta och lidande vargen förorsakar klövvilt. Om det vore en självreglerande natur skulle vi inte ha ens en fjärdedel av den volym klövvilt vi nu har.
Skrivet 5 dec 2011 12:19 Kenneth Erikson (Ej registrerad)
Dessa föreningar förnekar sig inte.
Här ser vi exempel på föreningar som tappat förnuftet, de föreslår en konsekvensutredning om något som pågått sedan urminnes tider. Kunskaperna och fakta finns redan, varför slösa pengar på något så dumt? Ja den meningen är kittet mellan dessa båda föreningar. De förespråkar sådant som vi har negativa erfarenheter av och som kostar skattekronor i mängd.
Att ifrågasätta löshundsjakt med hundar (som inte fysiskt skadar djur) med förespeglingen att det är ett hot som vargarna i landet som är på väg att bli ett allvarligt problem (läs http://rovdjurspolitik.wordpress.com/) är sällsynt korkat. Vargen är ju i stället den art som lemlästar, skadar och dödar djur i vår herres hage dygnet och året runt (se http://www.folkaktion.com/files/400x300/lg_skadad_av_varg.jpg )
man kan önska sig en bättre ordning än att svenska myndigheter ska sponsra idéer som andra innevånare blir lidande utav. Skammen går på torra land.
Skrivet 5 dec 2011 12:36 Undrande (Ej registrerad)
JAG AR NÅGRA FUNDERINGAR
Gör det ondare på en älg att bli attackerad av en hund än om en varg attackerar......
Gör det ondare på ett Rådjur om en hund attackerar än om en varg attackerar
Blir en Älg mer stressad av att ha en jämthund efter sig än en varg
Blir ett Rådjur mer stressad av att ha en tax efter sig än en varg
Hur ofta har det hänt att Älghundar bitit bort halva ansiktet eller halva rumpan på en älg
Hur ofta har det hänt att taxar slitit ut ofödda Rådjurs kid ur geten och lämnat dem att förblöda
Skrivet 5 dec 2011 13:07 PG (Ej registrerad)
Frågan om konsekvensanalys! Varför begär inte dessa människor en miljökonsekvensanalys av regeringen om vargen, det man enligt Svensk lag är skyldig att göra. Men se det bryr man sig inte om. I det fallet får man göra som man vill. Falska människor
Skrivet 5 dec 2011 13:24 Caribou (Ej registrerad)
Att göra en konsekvensutredning av löshundsjakten har gjorts av flera forskare under åren. Där har man bl.a studerat taxen långsamma drivande av rådjuren eller älghundens skällande på en älg. Forskare har inte kunnat konstatera stress vid någon typ av löshundsjakt. Men om det borde till någon typ av konsekvensanalys så vore det den typ av rovdjurspolitik som dessa herrar företräder. Får vi tex. varg upptill alla andra rovdjur i renbeteslandet så har dessa människor sett till att vår urbefolkning samerna inte kan försörja sig på sin verksamhet utan helt måste lita på statsbidrag. Redan i dag så är 35% av intäkterna för samerna rovviltsersättningar. Under 1% är ersättning för vargangrepp. Får vargen fäste i södra Sverige så ödeläggs stora viltstammar av rådjur, hjort och älg. Köttvärdet av allt viltkött som produceras är värd mer än en miljard kr. Det är många svenskar som uppskattar ekologiskt viltkött, inte bara 300 000 jägare.
Skrivet 5 dec 2011 13:50 Djurägande Jägare (Ej registrerad)
Varför måste allt bli så extremt? Jag har själv hundar och andra djur.. skulle dom bli riven av en varg så innebär inte det att jag skulle hata vargen för det?
Ska vi då utrota alla kungsörnar och andra "farliga" djur/fåglar för de? För att vi ska ha rätt att ha våra djur lösa och utan fara.. Är det verkligen meningen att vi ska kontrollera naturen på detta sätt? VÅRA intressen, VÅRAN säkerhet (för ex våra djur) går alltid först utan att tänka på att det är naturligt att 'olyckor' händer?
Med det så menar jag inte att vargarna ska TA över landet? Jag kan helt klart tänka mig en viss jakt på dessa också. Men vi har ingen rätt att utrota vargen för att den stör våran perfekta vision om hur det ska vara.
Sen är det väldigt fjantigt att ta upp skillnader om hur en hund och en varg gör mot exempelvis älg och rådjur? ALLTSÅ, det är naturens gång, om ni inte förstår detta så har ni egentligen ingenting att diskutera om? Hur jagade vi människor för? Bara en tankeställare.
Skrivet 5 dec 2011 14:15 Hund- och vargvän! (Ej registrerad)
Mycket bra skrivet! Äntligen någon som vågar skriva som det verkligen är!
Skrivet 5 dec 2011 14:20 Ulvman (Ej registrerad)
Härligt att denna jaktform äntligen kommer upp till diskussion! Inom kort kommer detta att vara en jaktform vi kommer skaka våra huvuden åt att vi en gång tillät...
Skrivet 5 dec 2011 14:32 Rolf S. (Ej registrerad)
Svar till UNDRANDE:
JAG AR NÅGRA FUNDERINGAR
Gör det ondare på en älg att bli attackerad av en hund än om en varg attackerar....... Svar. Hunden dödar inte djuret, den är ensam och kan inte döda älgen, Den ställer älgen så jägaren kan smyga fram och skjuta älgen! Vargen(vargarna) dödar älgen i en plågsam död!
Gör det ondare på ett Rådjur om en hund attackerar än om en varg attackerar. Svar. Hunden hinner aldrig i kapp rådjuret, men vargflocken tar med sin uthållighet död på rådjuret!
Blir en Älg mer stressad av att ha en jämthund efter sig än en varg!
Nej vargen tar älgen! Inte Jämthunden!
Blir ett Rådjur mer stressad av att ha en tax efter sig än en varg
Nej vargen tar rådjuret, taxen hinner ej i kapp rådjuret!
Hur ofta har det hänt att Älghundar bitit bort halva ansiktet eller halva rumpan på en älg! Svar. Aldrig!
Hur ofta har det hänt att taxar slitit ut ofödda Rådjurs kid ur geten och lämnat dem att förblöda! Ingen jakt på rådjur när rådjuret bär på sitt foster!!
Skrivet 5 dec 2011 14:42 Suss (Ej registrerad)
Svar till jägare;
Nu tror jag bestämt du gjorde en tankevurpa.
Du undrar hur mycket viltolyckorna skulle öka utan jakt, och att den stora huvuddelen av all jag sker med löshund. Jag har läst många, många uttalanden att jägare inte längre vågar jaga med hund och att vargarna inom en snar framtid har ätit upp att vilt.
Och den djupt rotade och avhållna jakten? Vad jag vet så finns det c:a 300000 jägare och 7,3 miljoner svenskar över 18 år, vilket gör jägarna till en ganska exklusiv grupp, eller hur.
Jag är dessutom 100% säker på att jag, som landsbygdsbo sedan 30 år, varken skulle bli fetare eller deprimerad utan jakt.
Skrivet 5 dec 2011 15:24 löshundsjägare...med betande djur (Ej registrerad)
Nu är denna insändare Sverigenyhet....
Här finns ju uppslag till årets nyårsrevyer...
Skrivet 5 dec 2011 15:30 Kristian (Ej registrerad)
Känslig tå detta. Jag tycker det är bra att man gör en utredning. Är det verkligen vettigt att jägare ska ha all makt över djuren runt omkring oss? Jag som icke-jägare har också intresse av att se och höra vilda djur. Men på något sätt är det inget legitimt skäl att vistas i naturen. För jägare, folk med vapen, har förtur till djuren och naturen
Skrivet 5 dec 2011 16:37 Suss (Ej registrerad)
Svar till jägare;
Nu tror jag bestämt du gjorde en tankevurpa.
Du undrar hur mycket viltolyckorna skulle öka utan jakt, och att den stora huvuddelen av all jag sker med löshund. Jag har läst många, många uttalanden att jägare inte längre vågar jaga med hund och att vargarna inom en snar framtid har ätit upp att vilt.
Och den djupt rotade och avhållna jakten? Vad jag vet så finns det c:a 300000 jägare och 7,3 miljoner svenskar över 18 år, vilket gör jägarna till en ganska exklusiv grupp, eller hur.
Jag är dessutom 100% säker på att jag, som landsbygdsbo sedan 30 år, varken skulle bli fetare eller deprimerad utan jakt.
Skrivet 5 dec 2011 16:46 elw71 (Ej registrerad)
Hund- och vargvän! (Ej registrerad) skrev:
Mycket bra skrivet! Äntligen någon som vågar skriva som det verkligen är!
ööö..du verkar ha fått något om bakfoten, det handlar inte om att våga skriva utan här skulle vi faktiskt uppskatta om personen ifråga vågade tänka!! OM man inte klarar av att tänka så spelar det inte någon roll hur mycket man vågar skriva. Att vara så oinsatt i jakt och kräkas ur sig så mycket sakfel och rent korkade antaganden får mej, i och för sig att tycka personen är ganska modig (för det blir så uppenbart att det är ren okunskap) men kanske främst föreslå att personen i fråga ska först sätta sig in i jakt och sedan får vi se om de vågar beskriva hur jakten verkligen går till för något mer anpassat får man leta efter, rätt hund till rätt jakt. Alla olika hundraser har specifika egenskaper som gör att de är lämpliga för olika jakter, harjakt, rådjursjakt, älgjakt, vildsvinsjakt och fågeljakt kräver helt olika sorters egenskaper hos hunden. Inte något djur blir förföljt tills utmattade av jakthundar (det är bara vargen som jagar så)Ta reda på fakta först! Löshundsjakt är en konst.
Skrivet 5 dec 2011 16:54 elw71 (Ej registrerad)
Ulvman (Ej registrerad) skrev:
Härligt att denna jaktform äntligen kommer upp till diskussion! Inom kort kommer detta att vara en jaktform vi kommer skaka våra huvuden åt att vi en gång tillät...
Det enda folk skakar på huvudet åt är att vi planterat in en varg i detta land som plågar skogens djur och dödar allt den kommer åt. Tråkigt att även du Ulvman är så okunnig att du tror att löshundsjakt går till på detta sätt. Jakthundar är framavlade på olika egenskaper och att du tror att jakthundar stressar viltet visar bara på okunskap. Gå tillbaka till skolbänken, kanske bör du ta jägarexamen för att få lite insikt i hur jakt går till, att sprida felaktig information som det som artikelförfattaren gör borde räknas om hets mot intressegrupp. Så spä inte på fördomarna att jakthatarna är oinsatta och har felaktiga fakta. Läs på istället.
Skrivet 5 dec 2011 17:22 HTTP (Ej registrerad)
Intressant att se så många som helt och hållet missat poängen med artikeln. De ifrågasätter att det inte behövs någon utbildning av hund eller hundförare och att befintligt lagstiftning åsidosätts vid vissa klockslag. Man behöver inte vara en storstadsnisse eller betongunge för att tycke det låter konstigt, man kan faktiskt bo på landet för att tycka det är helt rimliga frågor. Hur jakt med hund ska fungera är det inte frågan om, utan det är när jakt med hund inte fungerar man vill utreda. Av fakta de tar upp så finns det tydliga bevis för att jakt med hund inte fungerar i alla lägen men här verkar många slå sig för bröstet att det är inget problem. Att många hundar far illa i skogarna struntar man totalt i. Att sedan prata om att vargen skulle skapa ett större lidande för viltet hör inte hemma här för man kan inte jämföra vargen och dess jakt med vår jakt. Hur mycket lider inte vådaskjutna djur där skadorna är invärtes istället för rivsår? Vår skada på djur och natur är på tapeten.
Skrivet 5 dec 2011 18:08 Raketforskare (Ej registrerad)
Det är min fasta övertygelse att vi återigen bör utrota vargen, vi behöver den inte. Ingen som jag känner till blir lyckligare av att det finns varg.
Rovdjursivrarna tycker jag skall flytta till Sibirien eller någonannanstans där det finns varg, jag bryr mig inte om vart, bara dom försvinner härifrån, vi behöver dem lika lite som vargen. Förslaget om konsekvensutredningen kan dom stoppa upp någonstans där solen aldrig lyser.
Skrivet 5 dec 2011 18:56 Gustafsson (Ej registrerad)
Vem Ska ta hand om landets 45000 viltolyckor om löshundjakten försvinner???
Hoppas detta dessa båda herrar läser på lite om vad löshundsjakt är för något innan de utalar sig nästa gång!! Min 4årige brorson hade förklarat det bättre!!!!
Skrivet 5 dec 2011 19:06 Highonglue (Ej registrerad)
När man läser kommentarerna här så verkar det som om en del jägare inbillar sig att ett förbud mot jakt med lös hund är detsamma som ett förbud mot all jakt, och att det dessutom skulle omöjliggöra all jakt på klövvilt.
Är verkligen inte den svenska jägarkåren medvetna om att det finns mängder med länder och stater runt om vårt klot där det framgångsrikt bedrivs jakt på klövvilt utan lös hund? Visst, det krävs mer av jägarna, men anser verkligen inte jägare att det de pysslar med är att räkna som en sport på samma vis som sportfiskarna anser att deras hobby är det?
Ofta skrivs det också att vargen minsann är "farligare" för boskap än vad hunden är, och det är alldeles säkert sant. Men.. pratar vi om risker, som det här faktiskt handlar om, så är risken att boskap skall bli skadat i en hundattack större än att det skulle bli rivet av varg. Att det beror på att det finns fler hundar än vargar hör alltså inte hit eftersom vi talar om risker, inte om individers relativa "farlighet".
Skrivet 5 dec 2011 19:24 Highonglue (Ej registrerad)
En sak till man bör begrunda är vilka det är som får bära kostnaderna för den bisarra "viltvård" som är orsaken till att mängder med barn och vuxna fått sina liv förstörda i viltolyckor i trafiken, och dessutom kostat staten mångmiljardbelopp i förebyggande åtgärder?
Om jägarkåren inte är beredd att ta ansvaret för detta så borde de ta mig tusan se till att få ned klövviltstammarna till en naturlig nivå och sedan låta våra rovdjur sköta balanseringen.
Att en hobbyrörelse skall få styra vad som skall få leva och i vilka numerärer baserat på vad de vill jaga är helt tossigt.
Att de sedan plötsligt påstår sig bry sig om allt från samer till fårägare är bara dimridåer, det hela handlar om att de inte vågar stå för vad det hela egentligen handlar om, nämligen konkurrensen om viltet. De är ju fullt medvetna om att det argumentet aldrig hade fått något gehör, och därför försöker de köra krokodiltårs och rödluvantaktiken istället, allt i hopp om att ingen skall genomskåda bluffen.
Skrivet 5 dec 2011 19:31 Pia E (Ej registrerad)
Mycket bra artikel!
Skrivet 5 dec 2011 19:37 mattias (Ej registrerad)
Jägare är som de flesta människor, rationella. När vi jagar vill vi nå resultat därför avlar vi på hundar med rätt beteende och förstärker dessa beteenden genom träning. En älghund som "driver runt på skogen och hetsjagar älg" kommer inte vara produktiv, dvs slöseri med min och mina jaktkamraters tid. Han/hon får tillbringa resten av sitt liv som familjehund, en produktiv älghund söker upp älgen och ställer den (egentligen är det älgen som väljer att stanna kvar). Jag har själv älghund och jagar mycket, ofta när jag smyger in på älgståndet står älgen och betar. Ibland är hon irriterade på hunden, tex om älgen blev väckt ur sin lunchslummer när hunden kom, men aldrig hetsad.
Vargens jaktmetod är helt annorlunda, de utnyttjar flockens gemensamma uthållighet och turas om att driva älgen tills den inte orkar längre. Djur som idisslar måste vila emellanåt.
Skribenternas framställan vittnar om en djup okunskap om praktsikt jakt. Skall vi slösa offentliga medel på detta? Absolut Icke!
Skrivet 5 dec 2011 19:48 Hannah från Kiruna (Ej registrerad)
Alldels utmärkt ! Hoppas löshunds jakt förbjuds !
Skrivet 5 dec 2011 20:03 Christoffer (Ej registrerad)
Kristian, gå ut i skogen och se och hör vilda djur då? Det är väl för guds skull inte någon som hindrar dig, och framför allt inte jägare.
Skrivet 5 dec 2011 20:58 Storälgoxen (Ej registrerad)
Nu pöjkar ske da ha klart för deck dä, attn när de gääll jaktn så ere bare je som begrip nå slag.
Je e värste älgjägarn i hejle Jämtland å je vejt alting som fins å vata om äljaktinga.
När de gääll älghunna finns e ingen som e n töcken vållsam n hunkär som je å hunnan je ha ha alltn vö värst i hejle skojjen.
Nu ere på de henn sätte attn de ha vö sånen i all tian, å då skere faan int ändres nå nu hell.
Skrivet 5 dec 2011 21:46 Fartdåre (Ej registrerad)
@Skrivet 5 dec 2011 19:24 Highonglue
En sak till man bör begrunda är vilka det är som får bära kostnaderna för den bisarra "viltvård" som är orsaken till att mängder med barn och vuxna fått sina liv förstörda i viltolyckor i trafiken, och dessutom kostat staten mångmiljardbelopp i förebyggande åtgärder?
Än har ingen älg, rådjur eller hjort sprungit omkull en bil. Det är dom oansvariga förarna som förorsakar viltolyckor. Med en anpassad fart till rådande förhållanden och möjlighet att stanna om något oförutsett inträffar, så händer inga olyckor!
Varför är det fler viltolyckor idag än på -80 talet då älgstammen var nära nog dubbelt så stor som idag?
Jag ska ge dig svaret, folk kör fortare idag än dom gjorde då!
Fö så vet vi alla vad som hände de Jämtländska rådjuren på -90 talet, då lodjuren fick härja fritt. Sen blev det tillåtet med jakt på lodjur och nu har vi en frisk rådjurstam men även en välmående lodjursstam.
Skrivet 5 dec 2011 21:53 Suss (Ej registrerad)
Svar till jägare;
Nu tror jag bestämt du gjorde en tankevurpa.
Du undrar hur mycket viltolyckorna skulle öka utan jakt, och att den stora huvuddelen av all jag sker med löshund. Jag har läst många, många uttalanden att jägare inte längre vågar jaga med hund och att vargarna inom en snar framtid har ätit upp att vilt.
Och den djupt rotade och avhållna jakten? Vad jag vet så finns det c:a 300000 jägare och 7,3 miljoner svenskar över 18 år, vilket gör jägarna till en ganska exklusiv grupp, eller hur.
Jag är dessutom 100% säker på att jag, som landsbygdsbo sedan 30 år, varken skulle bli fetare eller deprimerad utan jakt.
Skrivet 5 dec 2011 22:26 lars (Ej registrerad)
Menar de allvar? Trodde inte att någon människa kunde bli så fullständigt och totalt okunnig i en fråga överhuvudtaget. Men det är väl som morfar sa. -När man tror att stadsbor inte kan bli dummare, så motbevisar de ständigt motsatsen..Deras slutgiltiga agenda är naturligtvis totalt stopp för allt vad jakt är. Detta är bara ett delmål att stoppa jakt med löshund. Jag har tax, finnspets o jämthund, jagat i snart 40 år och aldrig någonsin sett att något djur skulle lida. Rådjuren stannar dessutom ofta och betar när taxen jagar. Ett beteende som även älgar kan uppvisa, de struntar totalt i hunden. Tjädern som träat för spetsen bryr sig föga om hunden, den flyger om den vill.
Skrivet 5 dec 2011 22:56 Ingrid (Ej registrerad)
Anledningen till att jakthundar är "överrepresenterade" ang. skador är förmodligen att de faktiskt gör ett jobb - som de faktiskt är avsedda för.
Och vill - de är avlade för det. Om man har en hund enbart för sällskap, lär inte den utsättas för samma risker,eller hur?
Riktigt jakthundsfolk är Mycket måna och värnar om sin jaktkamrat/familjemedlem.
Skrivet 5 dec 2011 23:36 Andreas Mårtensson (Ej registrerad)
En konsekvens analys på hur dessa Herrar kan få något så urbota dumt som detta publicerat, borde vara på sin plats!
En konsekvens analys på hur dagens rovdjurs politik påverkar människor som är berörda av den samma, borde sannerligen vara på sin plats!
En konsekvens analys på hur mycket den förda rovdjurs politiken kostar samhället, hoppas jag att någon politiker med fötterna på jorden tar tag i. För det vore sannerligen även det på sin plats!!!!
Till Er alla rovdjurs muppar, vet hut!
Skrivet 6 dec 2011 02:51 Olaus (Ej registrerad)
Jag tror inte, att något parti vågar driva frågan om förbud för löshundsjakt.
Det skulle innebära utestängning från riksdagen. Jaktformen har följt människan så länge hon funnits och är populär i breda kretsar över hela världen.
Som vanligt är det en naiv och okunnig minoritet som driver den här typen av frågor. Mest förekommande är de på klimatområdet.Inte sällan handlar det om verklighetsfrånvända miljöpartister.
Skrivet 6 dec 2011 07:20 HG (Ej registrerad)
Okunskapen lyser igenom redan i första meningen "Löshundsjakt innebär att hunden driver ett för jägaren eller jaktlaget tänkt jaktbyte". Nej drivande hundar är bara en del av löshundsjakten, i princip all älgjakt bedrivs med ställande hund. Tillbaks till ritbordet? Ni vet inte ens vad ni vänder er emot!
Vidare, när det gäller drivande jakt är det värre med rävar som tar harungar, eller korpar som dödar desamma harpaltar på ett ytterst grymt sätt. Harjakt bedrivs bara under säsong när de späda djuren växt till sig.
Denna begäran av utredning är skrattretande och amatörmässig och kommer med all säkerhet inte att resultera i en utredning. Tack för att de undertecknande organisationerna är amatörmässiga och inte ser till att skattemedel slösas bort på meningslösa utredningar.
Skrivet 6 dec 2011 08:48 Kicki (Ej registrerad)
Det är både tragiskt och patetiskt att läsa kommentarerna från de som sågar artikeln helt. Jag kan inte säga att jag är emot löshundsjakt men släpper man sin hund får man också ta konsekvenserna av det, vare sig det gäller bilar, tåg, varg eller vildsvin, den senaste tar död på betydligt mer hundar än varg förövrigt. Men att läsa de här åsikterna där artikelförfattarna blir betraktade som dumhuvuden och än värre tydligen storstadsbor så förstår jag att "storstadsborna" vill bestämma i den här frågan. Med era inlägg visar ni bara att glesbygden bebos av inskränkta, småsinta och enkelriktade människor. Skulle det vara så hemskt med ett krav på utbildade hundar och förare?
Vi hade en jämthund som kom och tog två av våra får, där den började äta på fåret när det levde och åt upp de två lamm som låg i magen så kom inte med något skitsnack om att det bara är vargar som kan. När jag krävde ersättning för fåren fick jag höra att jag hade mig själv att skylla som hade fåren ute under jakttid
Skrivet 6 dec 2011 09:02 Lasse (Ej registrerad)
När man läser vad representanterna för jägarkåren skriver så blir alla ev fördomar om jägarna bekräftade....dom är verkligen korkade.