Ge Jämtlands unga jobb
Vi inom näringslivet kan göra skillnad. Att erbjuda praktikplatser är i dag ett av de effektivaste sätten att få ut våra ungdomar i arbetslivet. Låt oss hjälpas åt med detta.
Relaterat
Vi vet att cirka 40 procent av de som har praktikplats får jobb efter avslutad praktik. Det behöver inte vara hos den arbetsgivare där man gjort sin praktik utan ofta hos någon annan. En praktikplats gör skillnad, för självförtroende, möjligheter och nätverket.
I Jämtland är cirka 1 700 ungdomar utan arbete. En siffra som stiger. I Sverige är drygt 200 000 ungdomar arbetslösa. En siffra som stiger. Över 75 miljoner unga står utanför formella arbeten i världen. Den globala arbetslösheten för unga når i dag den högsta nivån hittills.
Ge världens unga jobb, är i dag ett av de viktigaste budskapen för världens ledare. Ämnet behandlades nyligen på mötet i Davos.
Uppgiften är att föra samman politiker och ledare inom näringslivet och ungdomsorganisationer för att hitta nya lösningar på problemet. Viljan i Davos är glasklar: vi ska inte bara prata utan skapa arbeten för unga (DI debatt 26 januari).
Ge Jämtlands unga jobb, med gemensamma krafter. Vi är flera som bör och kan hjälpas åt. Näringslivet kan öppna dörren och bjuda till och bjuda in. Skolan har en nyckelposition som bör ha en mycket tätare kontakt och ett naturligt samarbete med näringslivet. Det här gäller tidigt i årskurserna, mycket tidigare än i dag.
Samarbetet mellan näringslivet och Mittuniversitetet måste förbättras och intensifieras.
Här samlas ungdomar från hela landet. Många för att de vill vara nära fjällmiljö. Även här eftersträvas fler, många fler, praktikplatser. Skola, universitetet och andra samhällsaktörer har många konkreta initiativ på gång – vi inom näringslivet måste svara upp mot dessa och bidra till att de får en kraftfull utveckling.
Vi som föräldrar har också ett stort ansvar, vi står för attityder och värderingar. Vi kan stötta och uppmuntra till studier och arbete.
Uppropet, som startades av näringslivet för ett och ett halvt år sedan, engagerade som mest runt 40 företag och hade i juni förra året 73 tillsatta platser och 21 lediga.
Målet är nu, som då, 100 tillsatta platser och ett ökat antal platser bland studerande på Mittuniversitetet.
Initiativet har rönt stor uppmärksamhet runt om i landet som ett bra exempel på hur jobb skapas. Men vi måste bli fler företag som engagerar oss. Här och nu.
Låt oss återigen samlas runt vår nollvision om ungdomsarbetslöshet.
Christer Sundin, Diös Fastigheter
Christer Thylin, Swedbank
Johan Tegnhed, Arbetsförmedlingen Östersund
Lisbeth Godin Jonasson, Svenskt Näringsliv
Tina Fors, Fors PR
Mattias Rosberg, Adeprimo
Ingemar Ståhl, Ståhl & Hedlund
Lotta Byqvist, Lotta&Mari Reklambyrå
Nils-Åke Hallström, Hallströms Verkstäder














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 feb 2012 21:56 partilös (Ej registrerad)
De unga må få bli vuxen!? det är en självklarhet, därför må pensionärer
få samman skatt som de som fortsätter jobba. Låt ungdomen få uppdragen
antingen det krävs inskolning eller praktik. Pensionärerna kan tillverka
fågelholkar och sätta upp dessa samt mata de vilda djuren, inte minst
rovdjuren så att samerna kan få slippa slakten av renar. Ungdomen måste
få känna sig nyttig.