Skrämmande uttalande av biträdande landstingsdirektören
Relaterat
Som vanligt när landstinget visar på negativt resultat så lägger man fokus på den patientvårdande delen av verksamheten. Med en aldrig sviktande envishet hävdar man att det är på behandlingen av patienter som det slösas. Det senaste uttalandet av biträdande landstingsdirektören är ju fullkomligt skrämmande. Att jämtlänningarna skulle bli erbjudna en ännu lägre vårdnivå, när de redan har en av de långsammaste handläggningarna av till exempel prostatacancer i landet, är ju obegripligt. Patienter ska ha vård och sker det inte i länet sker det någon annanstans. Kostnaderna för jämtländska patienter som vårdas vid regionssjukhuset i Umeå är inte lägre än kostnaderna för patienter som vårdas vårdas vid hemsjukhuset och de kostnaderna kommer ju ur JLL:s penningpåse. Att Jämtland inte får ta del av de så kallade kömiljarderna på grund av att vårdgarantin inte kan hållas, för att det saknas resurser för att ta hand om patienterna, är något som heller inte tas upp.
Kostnader för stafettläkare skjuter i höjden men man tar sig aldrig en funderare varför man har problem att hålla kvar läkare och annan vårdpersonal i länet.
Vidare så saknar i alla fall jag redovisning för kostnaderna i samband med arbetet gällande regionsbildningen, införandet av ytterligare en chefsnivå (centrumcheferna) samt den ständigt svällande administrationen.
Skulle det finnas pengar att spara på våra politikers ersättningar för arbete i utskott och arbetsgrupper? Kan misstänka att det förhåller sig på samma sätt i detta län som i ett grannlän där det för några år sedan avslöjades att det utgick ersättning för engagemang i utskott och arbetsgrupper trots en minst sagt låg närvaro vid dessa sammanträden.
Som kliniskt verksam inom organisationen känns det tungt att bli ålagd att spara på allt från tejp till att bli tvungen att stryka operationer på grund av sparkrav samtidigt som landstingsstyrelsen debatterar konstverk.
Att erbjuda våra länsbor en god och säker vård borde vara första prioritet hos landstingspolitikerna, man undrar var deras prioriteter egentligen ligger?
Kliniskt verksam vid Östersunds sjukhus












































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 feb 2012 03:11 birgitta Asp (Ej registrerad)
Undrar varför det så länge varit snurrigt och läkarbrist på fasta läkare. Sista information var nu två fasta en stafett som ger tre och en halv läkare. I Torvalla är det bland befolkningen känt sen länge. stafettläkare uttalar personligen att "här är så rörigt" sjuksköterskor kan vara så "skyndsamma" att dom inte vet riktigt vad dom noterar.