Försök inte riva själen ur vår hembygd
Det ska sägas direkt: Jag bor i Oviken. Därför kan det här tolkas dubbelt subjektivt. Ändå skriver jag, för skolpolitikerna i Berg fattar inte vidden av sitt beslut från i mars.
Relaterat
Med ett klubbslag förbjöds då skolavslutningar i kommunens kyrkor. Examen ska hållas på neutral plats. Det kan liknas vid att försöka slita själen ur oss som bor i Oviksbygden.
Sedan 1991 har jag i obruten följd haft förmånen att ha mina tre barn gående på Myrvikens skola. Det har varit ett privilegium. På samma sätt har jag upplevt skolavslutningarna i nya kyrkan. Barn från förskolan till 9:an samlas för stämningsfull examen. Sång, musik, glädje och delaktighet från samtliga årskullar i ett varierat program, har präglat dessa oförglömliga stunder. Skolans paroll har varit: Synliggör alla.
I bänkarna har sommarlovslängtande lärare, föräldrar, mor- och farföräldrar, syskon och andra närstående samlats, lyssnat, njutit och fyllts av högtidlighet. Försommargrönska ute på kyrkbacken och massor av juniljus spirande in i kyrkan skapar rätt atmosfär.
Det är Sverige när det är som bäst.
Här finns en genuin samhörighetskänsla och för de som lämnar grundskolan någonting fint att bära med sig genom livet: Rötterna från en välkomnande och stark hembygd.
Ett klubbslag från oförstående folkvalda i en nämndslokal i Svenstavik, ska naturligtvis inte få ta kål på sådana stolta traditioner. Därför protesteras det. Föräldraförening, lärarkollegium och eleverna i Myrviken kräver upprättelse. De accepterar inte beslutet, vilket är begripligt.
I Bergs mellersta och södra kommun- delar tycks frågan mindre dramatisk. Därför kanske politikerna kan tänka: Äsch, låt Oviken bråka på, tids nog lägger sig protesterna ...
Men saken handlar om annat. Människor låter sig ogärna köras över. Så har skett i det här fallet. Dialogen uteblev. Ett protokollsutdrag uppsatt med häftstift på en anslagstavla – mer behövdes inte, tyckte politikerna. Det är att visa förakt.
Skolavslutning i kyrkan eller inte är en följetong. Berg har sagt nej utifrån att grundskolan är för alla barn, oavsett bakgrund, etnicitet eller religionstillhörighet.
Skolverket tycker tvärtom att skolavslutning visst kan ske i kyrkan. Bara inte tonvikten läggs på religiösa inslag, vilket det definitivt inte gör i Oviken. Om inte ”Den blomstertid nu kommer” är att betrakta som icke rumsren den också...
Politikerna har nu att backa. Varje rektorsområde måste själv få avgöra. De som fattat beslutet vet nämligen inte vad de ställer till med.





















Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 apr 2011 11:47 Taxpayer (Ej registrerad)
Det visar återigen den nivå vi har på politikerna i Bergs kommun. Man förmår inte utveckla kommunen men försöker att i alla fall plocka poäng för politisk korrekthet utan att ta hänsyn till kommunens medborgare.
Skrivet 24 apr 2011 03:26 gurun (Ej registrerad)
Instämmer helt med ledarskribenten! Vad jag misstänker är att kritiken mot avslutningar i kyrkan varit störst bland "ateister" och vänsterfolk som dessutom gärna, men troligen oombedda, försöker göra sig till språkrör även för andra grupper. Klart att avslutningan ske vä i kjörshsa om di flestan vill dä! = )
Skrivet 24 apr 2011 09:58 Miljöpartist i Jämtland (Ej registrerad)
De här gamla traditionen är uteslutande mot invandrare. För att skapa ett sant välkomande samhälle måste gamla stela traditioner försvinna och nya ta plats. Det gamla är inte alltid det goda. Vill ni att era barn ska växa upp i ett gammalt, stelt och traditionsmättat samhälle?
Skrivet 24 apr 2011 10:37 PG (Ej registrerad)
Per Hansson har alldeles rätt. Traditioner med skolavslutningar i de största tillgängliga lokalerna i en bygd måste få leva vidare.
Skrivet 25 apr 2011 06:25 Örjan (Ej registrerad)
Till miljöpartist, i debatten och i diskutionerna om invandrarna säger ni ju att VI ALLA är invandrare! Hur går ditt resonemang ihop egentligen?
Skrivet 25 apr 2011 07:40 Stenke (Ej registrerad)
När man läser Per Hanssons text så får man uppfattningen om att "dom" har förbjudit skolavslutningar.
Men så var det inte.
Man har förbjudit att skolavslutningarna ska ske i kyrkan.
Människor i fas 3, vad är det? När Per Hansson inte får gå till kyrkan när det är skolavslutning.
Ve och fasa!
Det som är intressant här, är ett en av de som gnäller på sossar om "förnyelse" och "nytänkande" tycker att ett alternativ till kyrka är otänkbart.
Ungarna bryr sig inte. Men märker de att föräldrarna är emot, blir även dom emot. Så funkar det. Och då kan man ju tro ett en som skriver politiska ledare ska gå i spetsen för nytänk.
Men nähä. Här slog dammig och unken konservativism till rejält.
Alliansens synsätt på människor härstammar ju från medeltiden. När adeln var starkast. Här visar Per Hansson att det gäller på fler områden.
När främlingsfientligapartier kommer in i länders maktrum, så har det visat sig ettablerade partier börjat anamma dess politik. Det ser man här. Tack Per!
Skrivet 25 apr 2011 13:07 gurun (Ej registrerad)
"Miljöpartist i Jämtland"
Du måste vara ett så kallat internettroll. Dvs någon som skriver inlägg under falsk flagg för att förlöjliga eller karikyrera, i det här fallet MP. Det var ett riktigt roligt inlägg! = D
Skrivet 25 apr 2011 19:24 Börje Svedjesten (Ej registrerad)
Utmärkt Per, jag håller med Dig i vartenda ord! Jag har varit på gränsen att må illa sen jag fick reda på verksamhetsnämndens beslut. Gladare och trevligare tillställning än en skolavslutning i Ovikens nya kyrka får man leta efter. Något religionstänkande finns inte, det är den hägrande sommaren som gör såväl barn som vuxna extra glada och uppspelta denna dag! Detta går inte stoppa, vi kör som vi gjort, det måste våra politiker acceptera!
Skrivet 25 apr 2011 19:47 Göran Rydland (Ej registrerad)
Camilla Grepe skriver om skolavslutningar i kyrkan.
CITAT
/Nu börjar det svänga rejält i den eviga följetongen om skolavslutningar i kyrkan. När Skolstyrelsen i Sälen och rektor Inga-Maj Fjällborg bestämt sig för att kunskapsskolans avslutning inte bör firas i hittepågudens tempel, tar det hus i /censur/ i bygden./
/För är det något som gör folk ilskna, så är det att förnekas att gå till kyrkan i sällskap av motsträviga ateister och annat löst folk. Och det har de ju på sitt sätt helt rätt i. För ska man åberopa tradition, så är tvånget en omistlig del. Så sent som i mitten av förra seklet hade vi faktiskt inget val. Det var kyrkan som gällde. Basta! Det är /censur/ en tradition värd att försvara! Är det något det här landet behöver så är det tvingande traditioner och kyrkstockar./
KÄLLA
Camilla Grepe
Alternativ skolavslutning i Transtrands kyrka
http://camillagrepe.blogspot.com/2010/05/alternativ-skolavslutning-i-transtrands.html
Skrivet 26 apr 2011 20:06 Miljöpartist i Jämtland (Ej registrerad)
Nej jag är allvarlig. Våra gamla stela religiösa traditioner och ritualer är inte alls välkomnande mot andra kulturer. Tvärtom är det något som verkar direkt ovälkomnande. Vilken främling från en annan religion vill gå in i en svensk kristen kyrka? Lyft blicken lite nu!
Om vi vill skapa ett nytt samhälle som är välkomnande mot alla främlingar och alla minoriteter måste vi börja bygga vår sammanhållning på nya neutrala grunder.
Skrivet 26 apr 2011 23:10 gurun (Ej registrerad)
Till "Miljöpartist i Jämtland"
OK, jag gillar inte, men accepterar dina åsikter under förutsättning att du är konsekvent och arbetar hårt inom ditt parti för att också "främlingarna" ska sluta med sina "gamla stela religiösa" traditioner.
Skrivet 28 apr 2011 07:39 Miljöpartist i Jämtland (Ej registrerad)
Syftet med lagen är att skapa ett välkomnande samhälle för alla kulturer, religioner och minoriteter (sexuella exempelvis). Det är inte vår sak att döma andras val av livsstil eller religion.
Skrivet 29 apr 2011 07:44 Taxpayer (Ej registrerad)
Miljöpartist i Jämtland (Ej registrerad) skrev:
Syftet med lagen är att skapa ett välkomnande samhälle för alla kulturer, religioner och minoriteter (sexuella exempelvis). Det är inte vår sak att döma andras val av livsstil eller religion.
Bäste miljöpatetisk i Jämtland. Det handlar inte om att döma andra utan för att stå upp för vår livsstil och religion. Man måste älska sig själv innan man kan älska andra.
Skrivet 30 apr 2011 11:06 Stenke (Ej registrerad)
Taxpayer. Det förklarar varför samhället ser ut som det gör. Du och andra är för fokuserade på att älska er själva till bristningsgränsen, att ni inte ser några andra alls...
Skrivet 5 maj 2011 20:37 tantaluran (Ej registrerad)
har lämnat kyrkan i "guds" händer
ateisten.