Reinfeldt måste inkludera de unga i sin framtidsvision
Äntligen visar Fredrik Reinfeldt mod genom att peka på ett samhällsproblem och även söka lösningar. Frågan om svenskarnas längre medellivslängd och behovet av en rörligare pensionsålder är kontroversiell. Den givna följdfrågan går ändå inte komma undan: Hur blir det med ungdomarna då?
Relaterat
Redan när statsministern talade i Almedalen i fjol var ämnet på tapeten. Då anklagades han för att fjärma sig från de dagsaktuella politiska frågorna. Hans framtidsfunderingar togs inte emot odelat positivt.
Det senaste halvåret har samme Fredrik Reinfeldt kritiserats för idélöshet. Att han återigen kastar fram samma brandfackla måste ses som ett försök att tysta kritikerna. Om Reinfeldts nya inlägg i samhällsdebatten ska tolkas som visionärt, kan diskuteras.
Mer sätter han fingret på ett samhällsproblem. Men även i det avseendet har han varit tyst länge. Därför måste gårdagens mål i mun tolkas positivt.
Statsministern talar inte enbart om ordning och reda i statsfinanserna och manar till försiktighet. Han vill något själv också. Inte minst att försöka, ”rita om den mentala kartan”, som han uttryckte sig i går.
Många har väntat länge på att regeringen ska lämna det skuggboxarliknande läge som man befunnit sig i och helt sonika ta kommandot i samhällsdebatten. Som enskilt utspel i en viktig fråga, känns Fredrik Reinfeldts resonemang därför uppfriskande.
För visst finns en logik i hans resonemang om att vi blir allt äldre och att samhällsapparaten i nuläget inte mäktar med att fortsätta betala ut pensioner, kanske 10–15 år längre än i dag. Då hotas välfärden. Alltså måste någonting göras.
Parallellt är verkligheten att inte alla mäktar med att jobba ens till 65 år. Därtill är arbetsmarknaden alltför olik. Fysiskt tunga jobb innebär sämre odds för att hålla ihop under ett helt arbetsliv. Här finns mycket att hantera och där inte alla får dras över en kam.
Reinfeldts teori om möjligt branschbyte vid fyllda 50, eller studiestöd efter 54 års ålder, får väl mer tas som rena diskussionsinlägg. Det vill till enorma skruvningar i samhällsmaskineriet för att nå dithän.
Men samtidigt som statsministern talar om rörligare pensionsålder måste han också mer än i dag engagera sig för att bryta en tilltagande ungdomsarbetslöshet. Om stora delar av ungdomskullarna har fortsatt lika bekymmersamt att ta sig in på arbetsmarknaden som nu, blir samhällsvinsten med fler äldre i arbetslivet inte mycket värd.
De här frågorna måste aktualiseras sida vid sida och med mer krut på hur nästa generation slipper hamna i utanförskap.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 feb 2012 09:13 arne (Ej registrerad)
Fas3 istället för pension.. Är det så vår statsminister tänker?
Skrivet 8 feb 2012 09:52 Ansvarstagande arbetare (Ej registrerad)
Spelar ingen roll vilken färg det är på den styrande statsministern, här kan inget parti sticka huvudet i sanden och blunda. Allt fler lever längre och är pigga och då måste det styras upp i tid om pengarna ska räcka till. Vi vill väl inte bli ett nytt Grekland heller! Tycker det är en bra idé med en höjd och rörlig pensionsålder. Välj själv att gå vid 65 och få en lägre pension, eller jobba till 75 och få en högre.
Skrivet 8 feb 2012 09:59 Observant (Ej registrerad)
Jag är tacksam över att jag aldrig lyckades bilda familj och skaffa barn. Barnen har inte längre någon framtid i detta samhälle där allt fler ska slåss om arbete och karriär. Allt fler ska konkurrera om den kaka som finns, vilket leder till ett allt otrevligare samhälle att leva i. Nu det senaste dåraktiga förslaget från Reinfeldt att vi borde jobba tills vi är 75 år. Vi människor har endast nu blivit en förbrukningsvara till kapitalets fördel. Det enda som prioriteras är kapital och prestige. Vi har blivit slavar under kapitalets hänsynslösa människosyn. Jag är inte kommunist eller socialist om nu någon tror det, jag röstar inte överhuvudtaget, jag är realist och ser vad som händer i samhället. Allt ska snurra på allt fortare, allt ska granskas och kontrolleras allt mer och en ständigt ökande konkurrens. Dagens politiker och maktutövare är inte mänskliga längre, de är alla slelbenta byråkrater som lever och beter sig som om de skulle vara odödliga och endast ser lagar och paragrafer.
Skrivet 8 feb 2012 12:39 Yvonne (Ej registrerad)
Reinfeldt tänker inte på oss som människor, han ser oss bara som någonting som skall producera. Det har gått helt överstyr med hans jobb hets. Det konstiga är att han har ju stor arbetslöshet redan i dag , hur han skall kunna erhålla de jobb som behövs om vi skall jobba tio år till är obegripligt.Den redan alltför höga ungdoms arbetslösheten har han ju inget recept på att lösa. Han verkar helt hysterisk och vill klämma ut varenda liten droppe ur människorna. De stackare som haft olyckan att bli sjuka eller råkat ut för något som gör dem arbetsoförmögna är enbart en stor belastning för stadsministern. Han har gjort livet till ett rent helvete för många stackare. Tror inte han har förmågan att känna vare sej empati eller medmänsklighet.Sluta sänk skatterna så får du pengar till välfärden också.
Skrivet 8 feb 2012 12:46 Rättvisetörstande Realist (Ej registrerad)
@Ansvarstagande arbetare
"Välj själv att gå vid 65 och få en lägre pension, eller jobba till 75 och få en högre".
Ja eller gå vid 50 med ännu bättre pension, som statsministern själv kan göra. Det tror f__n att han har den uppfattningen, han lever ju inte i den verkliga världen som han fattar beslut om!
När arbetarna själva reagerar som du gör (om du nu är arbetare och inte en moderat skribent...), så ser man verkligen hur långt den borgerliga bluffen har nått. Jag brukar hävda att man inte längre vet sitt eget bästa, och nu börjar det bli pinsamt uppenbart.
Mest troligt är de "ansvarstagande" arbetarna sådana som röstade för att få mer kvar i plånboken, fast de knappt har hunnit betala in någon skatt själv... och har ca 30-35 år kvar innan förslitningsskador och andra problem börja infinna sig.
Skrivet 8 feb 2012 13:27 Partilös (Ej registrerad)
Moderat politik; det vore mycket bättre att se till så att de unga
kan få bli vuxna, som för, kort efter 16 års ålder. Som det har blivit,
ska arbetsgivarna plåga ungdomen med olika former av otrygga anställningar
och till praktiklöner. Vem kan stå på egna ben mot den verkligheten. Anställningar som deltid, provanställning, objektanställning och arbets-
förmedlingens verksamhet ihop med företagen har ökat i stor omfattning,
istället för att ungdomen får en varaktig utkomst etc. Tyvärr är det många
pensionärer som redan idag tar jobb som unddomen skulle behöva. Se till
så att pensionärerna får samma skatteregler som de som arbetar så kan det
bli så att pensionärer håller sig borta från det som ungdomen behöver, ett
jobb att leva. Det är en åtgärd i rätt ände, medan att sikta på att
pensionärer ska arbeta till 75 års ålder är en målsättning i fel ände.
Låt "kostym och slipsfolket" få kravet på sid att byta jobb vid 50 års
ålder till något som kräver närvaro och kroppskraft.
Skrivet 8 feb 2012 14:38 PN (Ej registrerad)
Visst kommer fler leva längre, dock inte alltför många. Kanske några av dem som nu tjänar sitt levebröd med smord käft blir uppåt 90 år. Frikostiga pensioner är det inte heller många som har, utom möjligen politiker och andra kostymnissar.
De som nu är o de som snart går i pension har byggt det så kallade välståndet som håller på att raseras av moderaterna. De som nu är i pension har hållit igång tidigare generationer med pension. Var är jobben som 75-åringar ska ta? 25% unga är arbetslösa!
Reinfeldt sprider en myt för att ytterligare kunna utöka de välbeställdas orättvisa parasiterande på de mindre bemedlades bekostnad. Det kommer dock även i fortsättningen inte finnas många som är friska vid sin hundraårsdag.
Tänk på vilken ohälsosam mat de flesta tvingas äta idag. Tänk på den kemikaliecocktail de uppväxande släktet utsätts för - mat, dryck, luft, textilier, mediciner etc. Tänk på att snart fler än 50% av befolkningen är överviktiga. Ingen av dessa kommer att bli hundra år!
Skrivet 8 feb 2012 15:00 S (Ej registrerad)
Inga politiker, makthavare och maktutövare kan någonsin lösa de problem vi står inför längre, bara kortsiktiga nödlösningar , men istället för att erkänna detta väljer de att mörklägga problemen för hela folket. Gör man en helhetssyn inför vad vi står inför så ser man att problemen går ej att lösa. Politiker och maktutövare har ingenting att erbjuda längre förutom fler problem i form av ännu fler lagar och paragrafer. Vi lever nu i en tid då var och en måste se om sitt och inte längre sätta tillit till makthavare.
Skrivet 8 feb 2012 16:07 Rob (Ej registrerad)
Ja det är inte så konstigt att det kommer att saknas pengar till pensionerna och vår välfärd. Undra hur mycket vi totalt har betalat ut till EU, Och om vi får vara med och betala till EU-länder som har misskött sin ekonomi.
Man kan ju också undra om inte ungdommen skall gå först i kön och få ett arbete, än gamlingarna.
Pengar finns nog till pensionerna, det gäller bara att fördela dom rätt.
Skrivet 8 feb 2012 16:38 Anders (Ej registrerad)
@Rättvisetörstande realist
Inga ska jobba alla ska få bidrag för det är ju någon annan som betalar i din värld. Alla som betalar är miljardärererna som ska försörja 9 miljoner människor i detta land.
En lite väl enkelspårig kravmaskin du är.
Skrivet 8 feb 2012 18:03 a (Ej registrerad)
Jag hörde en intervju med professorn Joachim Palme i radions Studio Ett för en timme sedan där han redogjorde för konsekvenserna som uppstår om ca tio år om vi inte gör något åt pensionssystemet. Enligt Palme står vi då inför två val: 1. Höja kommunal/landstingsskatten med 13.50 kr. 2. Jobba längre än till 65 år. Så ni som ifrågasätter vår statsministers uttalande, fundera på vilket alternativ ni föredrar. Palme var dock mycket tydlig i att vårt nuvarande pensionssystem orkar inte bära framtidens pensionärer.
Man ska inte hänga upp sig på vad Reinfeldt sade om att jobba till 75 års ålder. Det var ett sätt att få fart på debatten om finansieringen av våra framtida pensioner. Stoppa inte huvudet i sanden nu.
Skrivet 9 feb 2012 05:35 Rättvisetörstande Realist (Ej registrerad)
När hörde ni senast en politiker tala om ambitioner om att vilja satsa på och förbättra någonting? T.ex. arbetsmiljö, äldreomsorg eller försäkringsskyddet för dem som skadar sig i arbetet?
Jag kan inte påminna mig att har hört annat än att den offentliga sektorn bara är en belastning som MÅSTE krympas, trots att den är till för alla oss människor. När vi är unga och behöver dagis och lite senare skolgång, eller blir gamla och/eller sjuka… och behöver vård och omsorg.
Pengarna räcker inte säger M, vi måste arbeta tills vi blir 75... minst!
Det tror f_n att pengarna inte räcker när M har beslutat att vi inte längre ska betala in till dessa trygghetssystem.
Att det finns människor som redan har betalat in skatt under ett helt liv och förväntar sig att få en hygglig ålderdom (med all rätt), tar man ingen hänsyn till. De betraktas som dinosaurier som inte "fattar" den nya tidens ekonomi och behöver upplysas, eller om det inte går... ignoreras... OCH förlöjligas.
Skrivet 9 feb 2012 05:52 Rättvisetörstande Realist (Ej registrerad)
M säljer ut offentliga verksamheter till meningsfränder för struntsummor, med argumentet att "staten inte ska driva företag".
Följden blir att det tidigare gemensamt ägda drivs i privat regi, i den mån det alls blir kvar... och pengarna rinner ner i privata kapitalägares fickor.
Det offentliga åderlåts därigenom på resurser och för en än mer tynande tillvaro, och kan kritiseras ytterligare för att bana väg för nästa privatiseringsvåg... trots att de anställda går på knäna med dubbel arbetsbelastning men bara EN lön.
Är man kvinna ska man dessutom vara tacksam om tjänsten ens räknas som heltid, och inte 72.4%, eller 83.2% fast man förväntas klara en heltids arbetsbelastning, som är såå vanligt för kvinnor.
Mycket av detta uppstod redan under S styre, jag vet. Men S tappade bort sin politiska kompass kort efter Palmes död och har i mångt och mycket tagit beslut som M tyst har samtyckt till. Ta t.ex. bolagiseringen av SJ och kommunaliseringen av skolorna.
Skrivet 9 feb 2012 23:59 Marie (Ej registrerad)
Jag hänvisar till följande: "Genom sig själv tror man sig känna andra".
Därför frågar jag de som tvärsäkert vet: Vad är eran strategi om vad som ska ske om ni vid 60+ blev permitterad eller sjuk. Vart ska ni bo/leva och vart ska ni jobba och vart ska ni bli frisk? Eller är det tänkt att ni ska omskola er och då till vad och för vilka pengar då?
Skrivet 10 feb 2012 10:17 Snart 65 (Ej registrerad)
65 år är en mycket hög och aktningsvärd ålder, och där jag själv tycker det är en lämplig tid att pensionera sig. Att i lugn och ro få blicka fram mot och förbereda sig för livets solnedgång, är lämpligt vid 65, en ålder när det eviga mörkret kan infalla i nästa minut eller andetag.
Men den som vill och kan måste ju få ha den friheten att arbeta så länge de kan! Det tycker jag är en utomordentlig lösning.
För ett grått huvud skall du stå upp, och den gamle skall du ära! Ord till alla som är eller närmar sig den mycket höga och aktningsvärda åldern 65 år.
Tänkvärda ord även till alla ungdomar som bör veta att man reser sig upp, tar av sig mössan när en 65 åring närmar sig. Man överlåter även hövligt sin sittplats på t.ex bussen till nämnda 65 åring, och äldre! För betänk att vi inte har en så lång vandring kvar här på jorden och genom att visa denna vördnad för oss äldre kan vandringen mot livets slut bli lite lättare.
Skrivet 11 feb 2012 09:39 arne (Ej registrerad)
Ska bli intressant att se vad Reinfeldt rent konkret kommer med när det gäller pensionerna, för det kan väl inte vara stopp i och med detta? Vi måste få se hur han har tänkt sig det här egentligen? Jag är lite smårädd, han tillhör den nya typen av moderna moderater som inte skyr lögnen.
Skrivet 11 feb 2012 12:04 PN (Ej registrerad)
Kan det bli så att Reinfeldt omformar sin klyscha "folk som väljer att inte arbeta" till "folk som väljer att inte arbeta längre än till 65"? Med detta nya uppfräschade mantra som ledstjärna utformas då pensionssystemet så att pensionsutbetalningar trappas ned i raskt takt så att man då senast vid uppnådda 75 år hänvisas till kommunernas socialtjänster.
Kommunerna i landet är då fullt upptagna med att fixa till sina budgetar med att skära ned alla för medborgarna nödvändiga verksamheter som skola, vård, omsorg och lokal infrastruktur. De måste ju klara att betala av på skulderna och driftkostnader på sina arenabyggen och liknade idiotmonument. Behövande stöter på dubbel patrull: INGEN HJÄLP! Inga fler pengar!
De flesta som trots allt har fortsatt med att jobba till 75 är nu så slut att de också lämnar in. Pensionsproblemet är löst. De giriga folket som valde moderaterna har blivit av med det tärande folket som tyvärr valde andra alternativ!
Vill vi att det verkligen går så illa?
Skrivet 11 feb 2012 12:32 Rättvisetörstande Realist (Ej registrerad)
@Marie
En mycket intressant fråga du ställer Marie. Jag ser med spänning fram mot ett svar från dem som har köpt M’s "skylldigsjälv-koncept". Och då vill jag inte veta vad "andra" ska göra, utan vad ni själva ska göra i en sådan situation?
Vad gör ni som 60-plussare om ni ställs utan jobb, fast redan utsliten och kanske t.o.m. sjuk, men med ett fungerande socialt nätverk med hobbies, vänner, barnbarn, mm.?
Ni har några år kvar till ålderspensionen (förutsatt att inte M’s befängda resonemang får fäste), och ska alltså börja om från början för att de som ännu inte har hunnit betala in skatt i någon större omfattning också i fortsättningen ska slippa göra det.
Fler skulle behöva göra samma resa som Per Hanssons (Förnuftspartiet)... från moderat till långtidssjukskriven, för att få sitt perspektiv tillbaka. Han är alltså numera fd. moderat... tragiskt att det ska behövas bara. Och du Per... jag gottar mig INTE i din olycka, absolut inte!
Jag bara konstaterar faktum.
Skrivet 11 feb 2012 13:41 Rättvisetörstande Realist (Ej registrerad)
@Marie
En mycket intressant fråga du ställer Marie. Jag ser med spänning fram mot ett svar från dem som har köpt M’s "skylldigsjälv-koncept". Och då vill jag inte veta vad "andra" ska göra, utan vad ni själva ska göra i en sådan situation?
Vad gör ni som 60-plussare om ni ställs utan jobb, fast redan utsliten och kanske t.o.m. sjuk, men med ett fungerande socialt nätverk med hobbies, vänner, barnbarn, mm.?
Ni har några år kvar till ålderspensionen (förutsatt att inte M’s befängda resonemang får fäste), och ska alltså börja om från början för att de som ännu inte har hunnit betala in skatt i någon större omfattning också i fortsättningen ska slippa göra det.
Fler skulle behöva göra samma resa som Per Hanssons (Förnuftspartiet)... från moderat till långtidssjukskriven, för att få sitt perspektiv tillbaka. Han är alltså numera fd. moderat... tragiskt att det ska behövas bara. Och du Per... jag gottar mig INTE i din olycka, absolut inte!
Jag bara konstaterar faktum.
Skrivet 11 feb 2012 15:11 Rättvisetörstande Realist (Ej registrerad)
@PN
En mycket tänkvärd synpunkt PN. Kom ihåg vad Reinfeldt kallade dem som är sjuka... "de som har valt att inte arbeta"!
När den höjda pensionsåldern väl är etablerad och pensionssystemet är omdanat så att den som "går i förtid" (d.v.s. vid 65), kommer att få en så usel pension att det själva verket inte fungerar.
Då kan Reinfeldt modifiera sitt citat till: "de som har valt att pensionera sig"... alltså får även denna grupp "skylla sig själva".
Och allt detta för att den förvärvsarbetande befolkningen nu inte vill fortsätta att upprätthålla ett system som har fungerat i drygt 80 år.
För det är klart att om man tar ut alla pengarna medans man är ung, via medelåldern och fram till ålderdomen... så kommer det inte att finnas några pengar kvar till pensionen.
Frågan är vad de har tänk göra då? Fast framförhållning är inte det mest utmärkande draget hos nyblivna moderater.