Fyra fritidsgårdar stängs "Det känns som det bara finns förlorare i det här"
Relaterat
Fakta
Nedskärningar inom barn- och utbildningsnämnden 2010
• 31 tjänster ska tas bort inom förskoleklass, skolbarnsomsorg och grundskola. Besparing: 5,5 miljoner kronor .
Risk för att sjukfrånvaron ökar igen efter att ha gått ned. Ger i sin tur mer personalbyten för eleverna.
• Elevhälsan
Anslaget minskar med 0,5 miljon kronor. Risk för att barn inte får stöd och hjälp i tid.
• Resurscentrum
Halverat anslag ger besparing på 1,3 miljoner kronor. Kan innebära att elever med särskilda behov samlas i egna undervisningsgrupper. Risk för ökat utanförskap för eleverna.
• Större förskolegrupper
Redan beslutat att förskolegrupperna ska i genomsnitt bestå av 18 barn och tre personal, och inte 17 barn. Besparing: 17,8 miljoner kronor.
• Skolmaten
Färre och större kök som matutredningen föreslagit. Besparing: 5 miljoner kronor.
• Mindre fortbildning
Potten sänks med en miljon kronor.
• Administration
2,2 miljoner kronor sparas på administrativa tjänster, bland annat utvecklingspedagoger.
• Städning mer sällan
Skolornas lokaler städas mer sällan. Personalrum och kontor städas varannan vecka. Sparar 700 000 kronor.
• Mindre personalvård och uppvaktningar
Kostnader minskas med en miljon kronor.
• Frösöbergets äventyrsanläggning stängs
Sparar 0,5 miljon kronor.
I Torvalla skulle Ängsmogårdens fritidsgård stängas och ungdomar i Ängsmon hänvisas till Torvalla fritidsgård, tre kilometer bort. Med det tappar Ängsmon sin enda mötesplats för ungdomar.
– Det känns som det bara finns förlorare i det här. Det här är en halv katastrof, när det är nog tunt med ungdomsaktiviteter i Ängsmon, säger fritidsledare Ingvar Jönsson.
– Det går väl att räkna ut att det blir mer skadegörelse och klotter, när det inte längre finns meningsfulla aktiviteter, fortsätter Ingvar Jönsson.
Fritidsgården ligger i skolans lokaler.
Varje kväll kommer mellan 10 och 40 ungdomar i tonåren hit.
– Det varierar med årstiden och vilka aktiviteter vi har. Höst och vinter är det mer, vår och sommar mindre beroende på att det finns andra saker som att cykla och så vidare. Nu är det ungefär 15 personer per kväll, och vi är glada att det kommer hit för vi tror de har det bra hos os, säger Ingvar Jönsson.
Fritidsklubben som riktar sig till 10–12-åringar efter skoldagens slut kan bli svårare att driva.
– Det måste väl komma någon från Torvalla fritidsgård, ja, då blir det färre där.
Fritidsgårdarna arbetar mycket med att förebygga problem hos ungdomar. En viktig del är att personalen knyter kontakter med unga för att fånga upp den som kan behöva stöd.
Med färre fritidsgårdar blir det färre i nätverket av vuxna kring unga påtalar Benny Brovinger som är chef för fritidsgårdarna.– Det drabbar ungdomar väldigt hårt.
På Frösön skulle Östmans fritidsgård tas bort helt och hållet.
Redan nu har Östman hållit stängt sedan lokalerna byggts om till förskola.
– När vi skulle börja renovera lokaler i gamla landstingsborgen fick vi veta att planerna skulle ligga på is under 2009 för att tas upp inför 2010, säger Benny Brovinger.
Den fritidsgård som blir kvar på Frösön ligger i Valla. Benny Brovinger tror det finns risk för att ungdomar som bor i Hornsberg inte åker till Valla fritidsgård utan i stället dras till Östersunds centrum.
Dragonen på Körfältet och Morénska villan på Brunflovägen föreslås också att läggas ned. De skulle ersättas med en ny fritidsgård på Parkskolan.



















Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 maj 2009 17:20 Nissen (Ej registrerad)
Ja detta kommer att bita kommunens politiker hårt i rumpan i framtiden!!
Vart ska dessa ungdomar ta vägen på eftermiddagar, kvällar och helger??
Ökad skadegörelse, fylla, klotter, misshandlar mm mm kommer detta att leda till... som ger en enorm ökning av kostnader på andra delar i samhället...
Men det fattar ju inte dessa politiker...... har sagt det förr och säger det igen... skönt att snart går 40-talisterna i pension.....
Ska bli kul att se vilka pengar, resurser och personal som vill ta hand om dessa vid deras ålders höst... inga av dagens ungdomar i alla fall....
Svar:
Håller med. Hoppas att kommunen har stärkt sin kassa för skadegörelse, för det kommer det att bli. Men politikerna lär väl skylla på föräldrarna att dem ska hålla koll på dessa. Ökar klottret, då kommer nog politikerna få det svårt att motivera varför folk ska flytta till Östersund.
Skrivet 21 maj 2009 17:54 Lars Nyberg (Ej registrerad)
Ruttet! Så förbannat ruttet! Fattas det pengar förstår jag att man måste spara men det här - så jävla dumt att man baxnar. I klass med släckningen av gatubelysningen om inte värre. Fattar ingen vad det här betyder? Om nu de beslutande dårarna inget fattade fanns det ingen i kretsen utanför som kunde säga några ord?
Skrivet 21 maj 2009 18:44 isabell (Ej registrerad)
så fel, fel, fel. Fine, ni har lite pengar. Men jag betalar mer än gärna mer skatt för att ni ska behålla fritidsgårdarna. Är ni med mig?
Skrivet 21 maj 2009 20:15 Trött medborgare (Ej registrerad)
Ja, nog är det vissa kommunpolitiker som skulle ha gått i pension. Då hade vi kunnat undvika mycket elände. Stängningen av fritidsgårdar motsvarar en besparing i klass med ombyggnad av torget: 40 miljoner. Vem som helst som jobbat med ungdomar kan lätt föreställa sig de konsekvenser denna stängning medför. Den är helt i klass med att släcka gatlbelysningen och att spara in på snöröjningen. Finns ingen i kommunen som har ett övergripande ansvar? Någon som kan något om samhällsplanering?
Skrivet 21 maj 2009 21:09 Stefan Hallgren (Ej registrerad)
Nu är det så här. Jag har suttit i Östersunds Socialnämn i 3 år för inte så länge sedan. En nämnd med stora underskott. De underskotten kommer att öka. Om skolan släpper barnen, om kultur-.och fritid släpper barnen, om vård- och omsorg släpper barnen så rasar de rakt ner i Socialförvaltningens omsorg. Socialförvalningen är lagtvingad att ta hand om utsatta barn och ungdomar till skillnad från de andra nämnderna, så därför så faller allt som sparas på andra håll rakt ner i armarna på Soc, som MÅSTE ta hand om dem. Sen gnälls det. Det här är så djävla imbeccillt, ursäkta min Franska. Botemedlet heter omprioritera och UTÖKA fritidsgårdarnas resurser, UTÖKA öppna förskolorna, SATSA på kuratorer och sköterskor, LÄGG PENGAR på skolan. 1. Unga mår bättre och hamnar inte i Socialtjänstens nät. 2. Vi får ett vitalare och lugnare samhälle. Nu sparar majoriteten på totalt fel saker. Punkt. Och det ska de ha pisk för genom valsedeln. Kunniga, svidande hälsningar från Stefan Hallgren, Centerpartiet
Skrivet 21 maj 2009 23:10 Åsa (Ej registrerad)
Det är fel människor som sitter och bestämmer. Hur kan man ens tänka tanken att spara på ungdomar och barn? Det är så bedrövligt att de själva skulle ta sitt ansvar genom att avgå omgående. Bygga om torg för flera miljoner det går bra, men att se till att samhällets yngsta medborgare får en bra start här i livet det går inte. Avgå omgående!
Skrivet 21 maj 2009 23:24 Linda (Ej registrerad)
Att inte kommunen förstår att det kommer att bli EXAKT som med lysena - DYRARE i slutändan!
Hur många tjänstemän som sitter på kommunen är egentligen överflödiga, men ska det sparas så ska det göras på allt annat än dom själva???
http://www.efyran.org/
Tänk om det kunde finnas ett liknande ungdoms-hus i den här staden...
Klicka er fram på hemsidan och se hur bra det hade kunnat vara...
Skrivet 22 maj 2009 07:47 kmb (Ej registrerad)
Stäng allla dagis oxo. Jaja denna spariver kommer att slå tillbaka på kommunen.
Skrivet 22 maj 2009 11:52 Laila (Ej registrerad)
Var nyligen kallad till ett möte med polis, nattvandrare, fritidsgårdar m fl som rörde Torvalla och Ängsmon. Anledningen till mötet var det ökade drogmissbruket i dessa områden. Personalen på fritidsgårdarna gör ett jobb som behövs. De har en annan koll på våra ungdomar än oss föräldrar. De hör och ser mer, är mer uppdaterade om ungdomars dagliga problem. Föräldrar har ansvaret - jovisst - men vi bör alla känna omsorg för barn och ungdomar, det lönar sig. Barnen och ungdomarna är i färd med att lära känna sig själva och världen och gör mycket dumheter i okunskap och faller för kompistrycket. Det är hårt därute, barn får inte längre vara barn, de blir vuxna för tidigt. Drogerna används av så små som 12 år! Drogerna som är mest i omlopp är marijuana och spice, inte så oskyldiga droger alltså.. Ungdomsgårdarna med personal ger stöd och en fristad från det vuxna, där får de vara den ålder som de verkligen är. Spara inte på våra barn och ungdomar - vi behöver dom nu och i framtiden.
Skrivet 22 maj 2009 13:38 ilsken medborgare (Ej registrerad)
Har de som bestämmer inga barn??? de kommer att bli mycke dyrare med all skadegörelse på stan!!!! Tänk lite längre!! Sänk er lön tex!!!!
Skrivet 22 maj 2009 15:45 Camilla O (Ej registrerad)
Ja då har kommunen gjort det igen.... bara DOM spara pengar blir allt bra. Se bara hur det gick när alla lampor i Östersund skulle släckas. Nä fyfa.. Detta kommer vi att få sota för längre fram. Jag vet att många av dessa ungdommar är ordentlig nu MEN.... va månne de bliva sedan. Inga fritidsgårdar ingen nattbelysning.... Ja ni hör ju själv. Oj va arg jag blev nu!!!!!