– Verkliga tjuvjägare kan gå fria Christer B Jarlås kritisk mot jaktförordningen
Relaterat
Det kommer enligt miljöåklagare Christer B Jarlås att bli följden av regeringens beslut när det gäller den paragraf som ger människor rätt att försvara tamdjur mot rovdjursangrepp.
– Regeringen har gjort att rättsläget blivit väldigt förvirrat. Snart vet ingen vad som är tillåtet och inte. Polis och åklagare runt om i landet funderar på om det är värt att lägga ned stora resurser på jaktmål när läget är som det är. Det gör att de verkliga tjuvjägarna kan komma undan för regeringen gör inte ett dugg för att hjälpa oss som ska arbeta för att bekämpa den verkliga illegala jakten, säger Christer B Jarlås som bland annat varit med som expert i den stora rovdjursutredningen.
I grunden handlar hans kritik om paragraf 28 i jaktförordningen vars ordalydelse ändrats flera gånger sedan den kom till.
I den första versionen fick en djurägare döda björn, varg, lo eller järv som angrep tamdjur. Men bara om det var ett upprepat angrepp och man inte lyckats skrämma bort rovdjuret på annat sätt.
För ett par år sedan ändrades paragrafen så att det bland annat också blev tillåtet att döda rovdjuret om det var uppenbart att ett angrepp var på gång.
I våras gjorde Naturvårdsverket, polisen och åklagarmyndigheten en utvärdering av paragrafen.
– Vi var alla överens om att provtiden skulle förlängas med två år men det struntade regeringen i och från den första maj gäller en ny version av paragrafen. Vad den egentligen säger är väldigt svårt att tolka, säger Christer B Jarlås som tycker att paragrafen egentligen inte alls behövs.
– Rätten att skydda sin egendom finns redan i brottsbalkens regler om nöd, säger Christer B Jarlås som menar att de luddiga formuleringarna och de ständiga ändringarna av paragrafen gör att ingen vet vad som egentligen gäller.
– Det kan göra att människor som handlar i god tro döms för grovt jaktbrott vilket innebär minst sex månaders fängelse. Det är ju vansinnigt. Sådana fall har redan inträffat, säger Christer B Jarlås som lagt ned ett antal utredningar på grund av rättsläget.
Rovdjursutredningen har föreslagit en rad saker för att komma åt den illegala jakten. Bland annat vill man att förberedelse till grovt jaktbrott ska bli straffbart och att åtgärder för att det ska bli lättare att identifiera snöskotrar införs.
– Men regeringen struntar i den ofta grymma tjuvjakten på våra stora rovdjur. Istället ägnar man tid och kraft åt att ändra en paragraf som inte behöver ändras, säger Christer B Jarlås.





















Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 jun 2009 09:34 Jägare (Ej registrerad)
Ett väldigt lustigt resonemang av miljöåklagare Christer B Jarlås som vill dra alla inför domstol som gjort allt för att skydda sina tamboskap eller hundar. Polis och åklagare vet inte om det är lönt att driva jaktmål med nuvarande paragraf 28. Nej men att lägga energi på utredningar av hederliga mänisskor som endast skyddat sina djur det tycker han inte är att ödsla tid och resurser. Tänk att kunna lägga resurserna på verkliga jaktbrott istället. Då tror jag tvärtemot Jarlås att de verkliga tjuvjägarna skulle åka dit istället. Att rycka ut med polisbilar och helikoptrar när någon bonde eller jägare skjutit en björn eller varg under paragraf 28 och själv ringt och polis anmält det kan ju vara häftigt, men det tar inga tjuvjägare. Om nu intresset är så stort att sätta dit tjuvjägare kanske man inte enbart skall prioritera tjuvjakten på rovdjur utan även tjuvjakten på övrigt vilt.
Skrivet 9 jun 2009 09:38 Kenneth Erikson (Ej registrerad)
Vad driver Christer B Jarlås?
Den ändring av § 28 som C.B. Jarlås ondgör sig över har myndigheterna nyligen genomfört mot bakgrund av att efter 2 års prövotid har det visat sig att jägarkåren ej har missbrukat densamma. Därför blev den nu permanent och nu stämmer den bättre med som vad som anses rimligt av människorna. Som det tidigare varit har alla i samband med försvar av sina tamdjur hängts ut i media som tjuvjägare och samtliga vapen beslagit vid husrannsakan. Det har verkligen funnits behov av att justera och permanenta § 28. Jag undrar om inte C.B. Jarlås gör staten en otjänst med denna kritik, när vargen, som är det rovdjur som förekommer i lägst antal, inte är utrotningshotad utan stammen växer så det knakar trots all påstådd tjuvjakt. Det går inte att skyla intrycket av att C.B Jarlås under lång tid verkar ha burit en negativ hållning mot jägarkåren samtidigt med en okritisk hyllning av de stora rovdjuren
Skrivet 9 jun 2009 11:21 Kenneth Erikson (Ej registrerad)
Här är ett aktuellt exempel som visar vad jag menade med min sista mening i kommentaren 09:38
http://newsmill.se/artikel/2009/06/02/regeringen-struntar-i-den-verkliga-illegala-jakten
Skrivet 9 jun 2009 17:23 Vargen i skogen (Ej registrerad)
: D Uppenbart att någon har blivit trampad på ömma tår. Förbrukat sitt förtroendekapital som mijlöåklagare? Byt jobb?