Politisk spricka i Östersund – (V) kan lämna majoriteten
Relaterat
Det pågår för närvarande en budgetberedning inom Östersunds kommun. Det finns diskussioner om privatisering av hemtjänsten. Det handlar om ett förslag som innebär att 10 procent av hemtjänsten läggs ut på entreprenad.
Det här är något som upprör Vänsterpartiet.
– Det är ingen hemlighet att jag företräder ett parti som inte är speciellt förtjusta i privatisering av offentlig verksamhet, säger kommunalrådet Stefan Konradsson (V).
Han berättar att det finns en överenskommelse med de andra samarbetspartierna om att inte ytterligare konkurrensutsätta vård- och omsorg. Det är en skrivning som det nu uppstått en del olika tolkningar av. Konradsson berättar att de andra tolkar det som att det varit runt 25 procent konkurrensutsatt verksamhet tidigare och att det är okej att ha den andelen av verksamheten utlagd på privata aktörer. Så ser inte Vänsterpartiet på frågan.
– Så här i efterhand, så skulle vi väl ha haft tydligare och bättre formuleringar, säger Stefan Konradsson.
I dag samlas Vänsterpartiet till ett medlemsmöte med anledning av den uppkomna situationen.
– Vi måste fundera hur vi ska göra, säger Stefan Konradsson.
Kan det bli så att ni hoppar av samarbetet helt och hållet?
– Ja, det står ju på spel i den meningen att det skulle kunna bli så, men samtidigt så vet jag inte det än. Det är en fråga som ska avgöras av medlemmarna, säger Stefan Konradsson.
– Jag vill egentligen inte föregå diskussionen inom vårt parti och gentemot de andra, fortsätter han.
Kommunalrådet Jens Nilsson (S) är medveten om att Vänsterpartiet är missnöj t med att det talas om mer privatisering.
– Vi har pratat om det där och vi vet vad vård- och omsorgsnämnden tycker. Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet är eniga i nämnden. Det är lite komplicerat, säger han.
Han anser att det är angeläget att vara enig i denna typ av frågor.
– Det är extra viktigt att vi är överens när vi tangerar frågor som ligger nära vår överenskommelse. Vi får väl se vad som händer, säger Jens Nilsson.
Miljöpartiet och Socialdemokraterna har inte egen majoritet i kommunfullmäktige om de förlorar samarbetet med Vänsterpartiet.


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 jun 2009 04:10 Kalle (Ej registrerad)
P-R-I-V-A-T-I-S-E-R-I-N-G
Smaka på ordet! Rena rama högerpolitiken som var otänkbar för (s) för 10 år sedan!
Sossarna glider mer & mer över till höger, sakta men säkert!
Stå på er (v). Glid inte över på Jens & AnnSofies steg för steg högerpolitik!
Vad står på tur sen? Privatisering av renhållning, skola, förskola, drift av idrottsplatser, parkförvaltning.....
Värna om den socialistiska ideologin (v). Det är något som sossarna sakta men säkert är på väg att driva iväg från.
Skrivet 16 jun 2009 09:02 Pär Nilsson (Ej registrerad)
Finns det några bevis på att kommunen alltid är bäst på att driva verksamheter?
Jag tror inte det skadar att prova upphandling av kommunala tjänster, vad är ni så rädda för? Kvaliteten bestäms HÅRT i avtal - troligen med bättre styrning än idag.
De som jobbar med tex. renhållning eller parkförvaltning får jobb hos den nya utföraren.
Gammal stelbent vänsterpolitik att likt Sovjetstaten hävda att allt privat är ont och allt kommunalt och statligt är gott. Se på friskolorna som nu funnits i rätt många år. Det fungerar väldigt bra på de flesta håll och styrningen från kommunen fungerar för det mesta utmärkt. Vifta med högerspöket ni, men 1970-talet är över för länge sen.
Skrivet 16 jun 2009 09:22 Chefen
Ja du Per Nilsson!
Tur att du inte är pensionär och smakar sossarnas privatisering som inte ens går att jämföra med skötseln av grisar!
Var det dessutom en njutning att sälja mormor och morfar på auktion till lägsta pris till "hjärtlösa vården" då är du en dagens sosse!
Nu nämner jag inte förfallet inom skolan, vården och omsorgen för då blir skuggan av sossarna rena mörkret!
Tack, kära kommunister, som för första gången i Sverige följer en strimma av den ideologi era väljare representerar!
Låt er inte luras, som i landstinget, med ekonomiska mutor från sossarna mot ett ökat förtroende i några få frågor...
Ha en skön midsommar önskar
Åsd.
Skrivet 16 jun 2009 09:33 Valfrihet (Ej registrerad)
Vad det kan bli fel när man inte kan, PRIVATISERING är när verksamhet utförs av andra utförare utan insyn av myndigheten, kommunen i det här fallet. Brukare och kunder köper tjänsten direkt av utföraren. Det man pratar om här är att lägga ut verksamhet på entreprenad och det är INTE privatisering utan kommunen ger uppdrag åt andra att utföra den verksamhet kommunen är ansvarig för. Kommunen ställer kraven och har full insyn i verksamheten.
Skrivet 16 jun 2009 11:32 CJ (Ej registrerad)
Det är så kul det här! Här i Östersund är detta en viktig fråga (det handlar ju trots allt om 10 % som ska säljas ut...). Jag ser fram emot 2010, när S, MP och V ska samarbeta på riksplanet! Undrar hur det kommer gå om den rödgröna allians vinner riksdagsvalet - när V är ett parti som som exempelvis anser att vi fortfarande ska gå ur EU och som i detta fall inte ens vill prova att lägga ut 10 % av den kommunala hemtjänsten på privat basis.
Sen finns det en sida till av det här. Personer som är i behov av hjälp via hemtjänst är berättigad till detta, vilket bl.a. stadgas i socialtjänstlagen, hälso och sjukvårdslagen och LSS. Om personen inte är nöjd med den insats som kommunen köper upp kommer kommunen till slut att säga upp avtalet med den privata vårdgivaren. Detta leder givetvis till att den privata aktören strävar efter att hålla en hög nivå avseende kvalité och tillgänglighet! Precis som "Valfrihet" antyder är det kommunen som köper en tjänst och därmed sätter villkoren.
Skrivet 16 jun 2009 11:49 Rättvisetörstande realist (Ej registrerad)
Till PER NILSSON Själva principen för att kommunen driver t.ex. hemtjänst bättre än ett privat bolag är ganska lätt att förstå. Kommunen har inget vinstintresse, allt eventuellt överskott går tillbaka till verksamheten istället för till aktieägarnas fickor.
Ett privat bolags första ansvar är alltid inför kapitalägarna. Går inte verksamheten med vinst får alla anpassa sig till de förändringar som anses nödvändiga för att vinst ska genereras, uppsägningar nedskärningar etc.
Ett sådant förhållningssätt till att bedriva vård och omsorg, ja alla allmännyttiga funktioner är av ondo. Det finns väl ingen anledning att bjuda in någon profithungrig tredje part som ska ha en bit av kakan? Anledningen till att sådana uppdrag har legat i samhällets regi är att vi (åtminstone tidigare) satte kvaliteten i första rummet.
Nu verkar snart sagt alla ha gått på myten att ett privat alternativ per automatik är effektivare och billigare, en slags självuppfyllande profetia.
Skrivet 16 jun 2009 14:59 Jonas Rask Samuelsson (c) (Ej registrerad)
till Rättvisetörstande Realist :
Du skriver att: "Nu verkar snart sagt alla ha gått på myten att ett privat alternativ per automatik är effektivare och billigare, en slags självuppfyllande profetia."
- Om nu S & Mp insett att det är en fördel med att låta andra utföra det, kan du inte berätta hur lurade de då måste vara? Eller är det kanske tvärtom att de partiet med sitt ursprung i kommunismen inte lever i verkligheten utan helt efter partibok?
Du säger ju det själv när du pratar om effektivitet och vinst:
"Ett privat bolags första ansvar är alltid inför kapitalägarna. Går inte verksamheten med vinst får alla anpassa sig till de förändringar som anses nödvändiga för att vinst ska genereras, uppsägningar nedskärningar etc. "
När inte verksamheten går med vinst får politiker/de offentliga kapitalägarna höja skatten. I ett monopol är inte konkurrens inblandat men konkurrens är bra för det kräver att du strävar efter att bli bättre för att få vara kvar.
Skrivet 16 jun 2009 15:40 Tomas (Ej registrerad)
Det är mycket förenklat att påstå att kommunen skulle driva hemtjänsten bättre än ett privat företag eftersom kommunen inte påstås ha något vinstintresse.
Kommunen har en budget som måste hållas. Skenar kostnaden iväg måste nedskärningar och besparingar göras precis som i ett privat företag.
Och det är tur det eftersom kommunens budget består av våra skattepengar och det är inget som borde få slösas bort lättvindigt.
Vidare så är det mycket möjligt att kommunen driver hemtjänsten till en kostnad som vida överstiger vad som är nödvändigt just eftersom det är kommunen och en del då anser att det ekonomiska inte är så viktigt, "klarar vi inte budgeten så höjer vi bara skatten"-stilen. Tag tex. bara förskolor i Östersund som inte ens får köpa in gardintyger för att sy sina egna gardiner på andra ställen än dom svindyra affärer kommunen har avtal med. En sån sak skulle inte förekomma i en privat förskola. Då är det bättre att köpa billiga gardiner och lägga pengarna på viktigare saker.
Skrivet 17 jun 2009 23:48 Rättvisetörstande realist (Ej registrerad)
Till Jonas Rask Samuelsson (c) och TOMAS.
Javisst måste kommunen också "hålla budget" men man MÅSTE som sagt inte generera ett överskott, en vinst.
Kvaliteten på vården ÄR viktigare är att det görs så billigt som möjligt. Och ja, det kan bli aktuellt att höja en budget om resurserna inte räcker. För att upprätthålla kvalitet på vården och omsorgen. Det tror jag du skulle tycka om din mamma låg sängbunden och behövde hjälp med allt.
Om man köper myten om att privat alltid är bättre, så verkar man också förutsätta att alla kommunanställda inom vård och omsorg hittills har gjort ett dåligt jobb, att man går och drar benen efter sig.
Det är kränkande mot denna yrkesgrupp! Tror ni verkligen att de skulle göra ett bättre jobb att sköta sin ordinarie arbetsuppgift om de blir anställda med sämre lön och anställningsvillkor i det privata bolag som tar över driften på deras gamla arbetsplats? Och dessutom ska de tjäna in pengar till aktieägare, förutom att verksamheten ska gå runt.