Skådespelaren Emil Forselius från Tandsbyn har avlidit
Skådespelaren Emil Forselius från Tandsbyn har avlidit. Han blev bara 35 år gammal.
Aftonbladet berättar att Emil Forselius hittades död i sin lägenhet på Södermalm i Stockholm, där han numera bor, i tisdags.
Polisen har berättat för Expressen att det var en anhörig som slog larm strax efter halv tre på tisdagseftermiddagen.
Emil Forselius växte upp i Tandsbyn. Han slog igenom som 23-åring 1997 i filmen Tic Tac 1997 i rollen som skinnskallen Lasse . Han fick senare en Guldbagge för det. Året efter började han på teaterhögskolan i Stockholm.
Han har varit med i många filmer och tv-serier. Bland anat har han varit med i Beckfilmen ”Vita nätter”. Han har även varit med i filmen ”Sprängaren”.
Senaste projektet var Wallanderfilmen ”Indrivaren” som spelades in förra året och som ska släppas i vår.



















Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 mar 2010 22:47 Peter (Ej registrerad)
Vila i frid Emil.
Tack för allt du har gjort inom film och teatervärlden.
Du fattas oss!
Skrivet 4 mar 2010 05:42 kowa (Ej registrerad)
R.I.P.
Skrivet 4 mar 2010 08:23 Lottis "Körfältet" (Ej registrerad)
Vila i frid Emil.
Tack för att jag fick lära känna dej.
Många kommer att sakna dej.
Skrivet 4 mar 2010 08:25 Tomas (Ej registrerad)
R.I.P
Ännu en som dog för tidigt.....:(
Skrivet 4 mar 2010 10:19 Per Jonsson Sundsvall (Ej registrerad)
jag minns våra år som polare i Österund i på 80-90 talet år som jag aldrig kommer att glömma tack för det som varit och vila i frid polarn mina tankar går till dig och din familj
Skrivet 4 mar 2010 16:50 73an (Ej registrerad)
Vila i frid EMIL. Du har alltid varit en idol för mig. Träffade dig på ica för tre år sedan fast vi ej setts på ca 15 år var det som vi skulle ha pratat varje dag. Tänker på dig och din familj.
Skrivet 4 mar 2010 19:50 Lennie Ålesund (Ej registrerad)
Vila i frid Emil ! detta var ett tungt sorgens øgonblick.......kommer alltid att minnas dig som positiv å kommer aldrig att glømma din vænskap........tack før din vænskap i ungdomsåren i Østersund! Mina tankar går till dig å din familj / Lennie med familj