Hundar med drag siktar på Röros
Nu har startskottet gått för en av de verkligt stora äventyrstävlingarna i länet - Amundsen race.
Under fredagskvällen gick startskottet på isen utanför Badhusparken i Östersund. Tävlingen från Östersund till Röros lockar ett stort antal intresserade, utöver årets 600 draghundar och förare. Förra året var det 1 350 000 unika besökare på tävlingens hemsida.
De nära 40 deltagarna i årets tävling kommer från stora delar av Europa.
– De kommer från Tyskland, Frankrike, Norge och Sverige. Några kommer också från USA, säger tävlingsledaren Rickard Ryderstedt.
Den som rest längst för att delta i årets tävling är amerikanen Don Duncan som kommer från Seattle i nordvästra USA.
Den drygt 42 mil långa färden går via checkpoints i Ljungdalen, Tänndalen, Lövåsen och en sista etapp i norska Tufsingdalen cirka fyra mil före slutmålet i Röros.
– Årets tävling har lagt in ett extra obligatoriskt stopp. I år har vi tre stopp i stället för två, allt för att spara hundarna och även förarna. Stoppen varierar från tre till sex timmar, säger Ryderstedt.
De första beräknas komma i mål på söndag förmiddag.
En av veteranerna inom sporten fanns på startlinjen på fredagen. Karsten Grönås var en av de första i Skandinavien inom sporten. Under fredagen var han en av de första som stord redo med sina hundar.
– Vädret är inte det bästa. Lite för varmt för hundarna. Minus tio grader och klart hade varit betydligt bättre. Men det värsta är inte värmen utan sikten. Hundarna har inga spår att följa över Storsjön och sikten kommer att vara lika med noll. Det kommer att bli en stor utmaning, menade Grönås timmen före start.



















Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 mar 2010 22:20 BÖRTNAN (Ej registrerad)
hmm... va nyss ute och rökte så fick ja se CA 25 bilar och alla med släpvagnar och hundsläde? största frågan är ju varför dom kör via börtnan? :S de måste ju ha me saken att göra eftersom de e väldigt ovanligt me trafik över lag här :O