Här planeras det nyanställningar
Verkstadsföretaget Jonsson & Paulsson är på väg mot ljusare tider. Den senaste tiden har efterfrågan ökat och nu ska företaget nyanställa efter ett par år med varsel och uppsägningar.
Relaterat
Finanskrisen slog hårt mot fordonsindustrin och dess underleverantörer. Sedan hösten 2008 har verkstadsföretaget Jonsson & Paulsson i Lugnvik gått från 170 till 70-talet anställda. Men nu är en vändning i sikte och företaget börjar se klara behov att nyanställa.
– Vi behöver anställa fem personer före semestern och ytterligare 10-11 personer efter semestern, säger vd Mårten Eriksson.
Det är de stora kunderna Volvo CE i Arvika och Braås som nu ökar sina beställningar, liksom BT Truck, Mjölby och Komatsu i Umeå-
– Vi har passerat botten och ser en ökning av efterfrågan, och även om krisen inte är över, så är den värsta tiden förbi, säger Mårten Eriksson som vid nyår tog över vd-rollen från Anders Frisinger.
Även Håkan Björklund i metallklubben beskriver stämningen som mer ljus än på länge.
– Det är mycket att göra nu och det är behov av svetsare men även plåtavdelningen har mycket att göra.
Skogsmaskinstillverkaren Komatsu började öka sina beställningar av huvar redan från nyår och Jonsson & Paulsson har nu behov av de svetsare som fick sluta i fjol.
Den kraftiga konjunkturnedgången har kostat företaget stora pengar eftersom man hela tiden har tvingats till stora omställningar och uppsägningar. Jonsson & Paulsson har därför sökt efter nya marknader.
– Det är tillverkning av vindkraftstorn som är aktuell tillsammans med en befintlig torntillverkare som vill starta i Östersund, och där vi skulle ställa lokaler till förfogande. Och där vi eventuellt kan tänkas bli delägare.
För att tillverkningen av vindkraftstorn ska komma i gång krävs cirka 80 miljoner kronor i investeringar. Det behövs dessutom nya maskiner för att valsa plåten till tornen, utrustning för materialhantering och svetsning men även viss utbyggnad av lokalerna
– Vi har haft det som ett parallellt spår för att säkra vår framtid, men gjort lite halvhalt n eftersom utbyggnaden av vindkraft har försinkats av överklaganden, säger Mårten Eriksson.


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 mar 2010 06:46 FIRMA-P-ALMGREN (Ej registrerad)
Gläds med Er.
Ja jag märker oxå att det vänt, jätteskönt att ordrarna ökar.
Blir roligare att jobba och trevligare att möta kunderna när det rullar.
Nu hoppas Vi att det blir full fart frammåt.