Bombgruppen på väg till Brunflo
Bombgruppen i Stockholm är på väg till Brunflo sedan polisen hittat sprängmedel i en lägenhet.
– Jag kan inte gå in på vad det är för typ av sprängmedel, säger vakthavande befäl Bengt Stadin.
Sent på torsdagskvällen var polis på plats i en lägenhet i Brunflo för att leta efter narkotika. Man påträffade då någon form av sprängmedel.
Vakthavande befäl beslutade då att urymma samtliga lägenheter i trappuppgången och bombskyddssektionen i Stockholm kontaktades via rikskriminalpolisen.
Efter att bombsskyddssektionen fått bild på sprängladdningen så har man beslutat att lägenheten fortsatt ska vara avspärrad. Däremot får övriga gästerna i trappuppgången återvända till sina bostäder om man vill.
– Men jag vet inte om någon har återvänt till sin lägenhet, sa en av poliserna på plats vid 02-tiden.
Beslutet togs sedan att bombgruppen från Stockholm skickas till Brunflo.
– Det är naturligtvis allvarligt men bombskyddssektionen gjorde bedömningen att sprängmedlet inte kan sprängas av sig själv, säger Bengt Stadin.
– Sedan får vi se när bombgruppen är på plats om man kommer att utöka avspärrningarna igen. Gruppen från Stockholm ska komma fram till Brunflo under fredagen. Och deras utrustning sänds från Umeå, säger Bengt Stadin.
Två polispatruller var vid 02.30-tiden på plats vid den aktuella lägenheten.
Polisen har en man anhållen misstänkt för narkotikabrott. Då åklagare beslutade om akut husrannsakan i ärendet upptäcktes sprängmedlet i lägenheten. Dock är det enligt uppgift inte lägenhetsinnehavaren som är anhållen. Var lägenhetsinnehavaren befinner sig är i nuläget oklart.




















Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 sep 2010 03:48 F.d Brunflobo (Ej registrerad)
Hoppas hoppas hoppas att det är falskt larm!
Skrivet 4 sep 2010 00:29 Din vän i etern (Ej registrerad)
Äh, lugn nu. En ofarlig mängd "sprängmedel" som dessutom knappast är vådlig att hantera. Det är tråkigt att vara polis, klart man ringer bombgruppen om man får chansen. Och så får de åka lite helikopter, blinka med blåljus och sånt. Vips så orkar man sköta jobbet veckan ut. Det kan jämföras med finansmannens squash :)