Mattias ska vandra 450 mil
450 mil från Istanbul till Lissabon – så långt tänker Mattias Wadeskog vandra med start den 20 januari.
Mattias Wadeskog, 24 år, läser andra året på Idrottsvetenskapliga programmet, på Mittuniversitetet i Östersund.
– Fick inspirationen från en bok, "Into the wild" som jag läste för en massa år sedan, sedan har det blivit lite av en dröm att komma iväg. Syftet är mer för mig och mitt eget välmående än till uppsatsen, den är en biprodukt, säger han.
I november 2009 läste han en kurs i idrottspsykologi, där en av uppgifterna var att sätta upp mål och delmål. Det behövde inte vara någonting verkligt.
– Jag kom på att jag ville korsa Europa, sen har idén vuxit som ett träd, jag blev inställd på det. Men det var inte förrän i maj i år som jag insåg att det är fullt möjligt att genomföra, säger Mattias Wadeskog.
Tanken var att korsa en kontinent, men han såg ingen tjusning att gå från norr till söder.
– Jag är inget fan av kyla, säger han.
Den långa vandringen kommer starta i Istanbul, Turkiet 20 januari. Sen går turen genom Grekland, Albanien, hela Italiens västkust, vidare upp genom Frankrike, Andorra och till sist slutmålet Lissabon i Portugal.
– Jag kan vara en av de minst populära på UD, jag har ringt dem enormt många gånger det senaste halvåret, säger Mattias Wadeskog.
Men efter alla samtal och research är han inte rolig för sin egen säkerhet.
– Nej till och med Albanien känns lugnt, säger han.
På tisdagen var det dags för tester på Vintersportcentrum, kroppssammansättning, ämnesomsättning och VO2max-test som mäter syreupptagningsförmågan. Men på grund av förkylning veckan innan avfärd blev det istället ett lugnare submaxtest på 5,5 kilometer i timmen i 20 minuter, först utan och sedan med ryggsäck. Testerna kommer att göras om direkt efter han kommit hem och sedan ligga till grunden för c-uppsatsen.
– Jag vill se hur de olika delarna påverkas efter en så pass långvarig stress, säger Mattias Wadeskog.
Under tiden han vandrar kommer han inte genomföra några fysiologiska tester.
– Idén fanns med från början, men en stor del är att jag vill vara bortkopplad. Jag vill knappt ha med mig mobilen. Välmåendet ska vara i fokus, säger han.
Många kanske uppfattar ett halvårs vandring som annat än välmående. Inte för Mattias.
– Jag tror att det mentalt kommer gå bra, det här kommer göra nytta för mig. Hur mår jag fysiskt ska bli väldigt intressant att se, säger han.
Mattias Wadeskog flyger till Istanbul den 18 och börjar vandra 20 januari. Hela vandringen beräknas ta cirka sex månader och han hoppas på att vara framme sista juli i Lissabon.






















Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 jan 2011 22:39 Marcus Boije (Ej registrerad)
Fy faan vad jag tycker du e konstig nu Mattias =)
men jävligt imponerad om du kommer att genomföra detta.
Hoppas allt går bra och att du kommer tillbaka på gott humör =)
Iofs så var du en av dom i truppen i frösö if s herrlag som hade fysiken för att klara detta,,, om man tar bort Engan då.
LYCKA TILL GUBBE
Skrivet 12 jan 2011 09:51 Inga (Ej registrerad)
LYCKA TILL! Jag håller tummarna