Linnéa Nilsson
Vår mor, farmor och svärmor Linnéa Nilsson lämnade oss 11 januari 2012.
Min mamma Linnéa föddes i Backe i Fjällsjö socken i Ångermanland där hon växte upp och gick i skola. Hon var den mellersta dottern av fem i familjen Holm. Hon flyttade till Lit där hon fick anställning på affären Hörnsta. I Lit träffade hon Anders som hon gifte sig med 1966. De flyttade sedermera till Östersund och Frösön. Den största delen av sitt yrkesverksamma liv arbetade mamma därefter på röntgenavdelningen på Östersunds sjukhus.
1970 föddes jag och vi blev en liten men hårt sammansvetsad familj. Jag kände ett stort stöd i mamma och att hennes kärlek till mig var villkorslös. Mamma satte alltid familjen främst och ägnade en stor del av sin tid åt den. Vi gjorde det mesta tillsammans. Vi reste, gick på teatrar, jobbade på släktgården och både mamma och pappa ägnade mycket tid åt mig och mina intressen. Mamma var mån om sina nära och fanns alltid till hands för systrar, svärmor och vänner.
Tillsammans med pappa levde mamma ett socialt liv och umgicks flitigt i en stor vänkrets. Saknaden efter pappa som avled 1999 var stor och tomrummet som han lämnade var svårt att fylla. Hon fortsatte dock att leva ett aktivt liv och boule kom att bli ett av hennes stora intressen.
Mammas största lycka var när hon fick sina barnbarn Lovisa och Elvira. Hon älskade dem över allt annat och det var en kärlek som var fullt ut besvarad. Det blev många resor ner till Stockholm med väskorna fullpackade av köttbullar, sylt och godsaker till flickorna.
Saknaden efter mamma, farmor, svärmor, syster och vännen Linnéa är stor.

































