När polisen inte finns ska Backeborna patrullera
Relaterat
Efter ett möte under veckan samlades ett 30-tal Backebor tillsammans med polisen för att diskutera hur orten ska bevakas nu när det inte fins någon närpolis på orten. Då kom ortsbefolkningen fram till att de ska börja åka runt och patrullera.
– Vi kommer att finnas ute. Vi kommer att observera och iaktta det som händer. Om vi ser något misstänkt kontaktar vi polisen, säger Britt-Marie Norman, ordförande för Fjällsjö Framtid.
Det kommer att bli en form av grannsamverkan.
– Vi kommer inte fungera som privata poliser eller medborgargarde, säger hon.
Listor håller på at gå runt, där de som är intresserade av att patrullera får skriva upp sig. Intresset har varit stort.
– Vi kör igång redan till helgen, säger Britt-Marie Norman.
Efter flera bränder Backe blev många från orten oroliga över utvecklingen. Fjällsjö Framtid tycker att polisen har ställt upp.
– Visst hade vi önskat att polisstationen funnits kvar, det inger respekt. Men jag tycker att polisen har varit ganska synlig i Backe. Efter att polisen i Västerbotten, Västernorrland och Jämtland har börjat samarbeta har det hänt ganska ofta att poliser har varit här med laser och utfört blåskontroller, säger hon.
Läs ett större reportage om situationen i glesbygden i lördagens ÖP.


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 nov 2009 09:34 Slim (Ej registrerad)
Är det Medborgargarde?