Nya unika fynd i Bjurälvens grottor
Rester av fossila växtrötter påträffades i går i vattenfyllda bergsutrymmen belägna 15-talet meter under vattenytan i den underjordiska Bjurälven i Frostviken.
Relaterat
Samtidigt upptäcktes även hittills okända och jättelika undervattensgrottor, flera gånger större än de grottor dykarna tidigare år imponerats av.
Detta var några fynd som dykarna kunde berätta om när man hade en informationskväll för ortsbor och andra intresserade på plats i Gäddede.
ÖP har de senaste åren kunnat berätta om de allt mer avancerade dykningar som grottforskarna gjort i Bjurälven, vars underjordiska vattenfyllda gångar legat helt orörda fram till för några år sedan. Grottsystemen ligger i ett avgränsat kalkrikt bergområde där vattnet under årmiljoner gröpt sig fram i berget.
För något år sedan upptäckte man dessutom pigmentlösa öringstammar som tillbringar sina liv inne i grottorna. Forskning pågår för att utröna om fiskarna har säregna drag eller om de är ”vanlig” öring.
De färska fynden av rötter, vilka sannolikt är gräsrötter, betyder enligt de första bedömningarna att området en gång i tiden legat ovan jord, där växterna kunnat tillgodogöra sig solljus.
Närmast får man diskutera hur de nya fynden kan analyseras och hur man säkrast transporterar dem till forskningslaboratorier.
Årets expedition, som pågått en dryg vecka under sedvanliga logistiska påfrestningar, har hittills tagit sig 150 meter in i systemet.
Dykningarna är besvärliga och måste genomföras med stor säkerhetsmarginal med tanke på riskerna och svårigheterna om incidenter skulle inträffa under vattnet.
I går påträffades även en mycket stor underjordisk grotta – ”stor nog för att rymma en lastbil” och därmed flera gånger större än de grottor man tidigare upptäckt i systemet.
Expeditionen fortsätter i ytterligare en vecka och ÖP återkommer med fortsatta rapporter från resultaten.

















