Marion är Strömsunds nya ambassadör
I maj fick hon motta pris för Sveriges bästa UF-lärare. Nu har hon fått ännu en utmärkelse och blivit God ambassadör för Strömsund.
– Det är fantastiskt roligt att det fått så stort genomslag, säger hon.
Relaterat
I Strömsund instiftades en utmärkelse förra året. Alla som gjort något utöver det ordinära och stuckit ut lite extra kan bli en ”God ambassadör”.
Det var när Marion Marklund utsågs till Sveriges bästa UF-lärare 2010 som hon lockade till sig uppmärksamheten från många håll.
– Jag har provat hur det är att vara lite kändis, jag har varit med i LRF:s facktidning Skolvärlden, Svenskt Näringslivs tidning och de lokala tidningarna, säger den glada ambassadören.
Marion Marklund är den fjärde som blir ambassadör för kommunen. Tidigare har Västra hemtjänstedistriktet i Strömsund, Fjällsjöskolan i Backe och Skyttegymnasiet fått utmärkelsen.
– Hon är en bra representant för kommunen. Hon har jobbat här i 31 år och är en trotjänare, säger kommunchef Anders Andersson.
Marion Marklund fick ta emot sitt diplom under studenten förra veckan.









