Kupan sätter färg på Hammerdal
Å ena sidan känns Hammerdals storgata grå och öde. Många tomma affärslokaler kantar vägen. Å andra sidan finns ett ställe där pulsen slår – Kupan!
Relaterat
Återbruk är ordet som gäller. Här prov på hur Agneta Andersson tillverkat väskor av inlämnade kläder.Fotograf: Stefan Nolervik
Agneta Andersson har ett förflutet som designer och butiksinnehavare. Nu driver hon Röda korsets Kupan i Hammerdal med framgång.Fotograf: Stefan Nolervik
Det lyser varmt och lockande ur de stora skyltfönstren till Röda Korsets lokaler i centrala Hammerdal. I fönstret hänger sportprylar och där står en skyltdocka och tittar glatt ut över presumtiva besökare.
Man vill in!
Därinne provar Hannu Valta ett par jeans och bestämmer sig för ett köp.
Inger Jönsson expedierar medan Agneta Andersson, som är föreståndare för Kupan, berättar om verksamheten.
– Ett par jeans kostar 40 kronor, jättebilligt. Tänk om fler gick hit och köpte sina jeans då skulle de kunna spara resten till en utlandsresa.
Det ska sägas att Kupan i Hammerdal går mot strömmen. När många Röda Korset-lokaler länet och landet över har det tufft upplever den här en riktig högkonjunktur.
Inger Jönsson, som är pensionär och frivilligarbetare på Kupan, skvallrar:
– Det är Agnetas förtjänst. Det var som om allting lyfte när hon tog över. Det senaste året har det varit på topp och förra månaden slog vi nog rekord. Då fick vi in 22 000 kronor.
Vad är hemligheten?
– Ja, bara det att Agneta började skylta och att hon ordnat om inne i affären har gjort sitt till. Och så att vi ordnade till mötesplatsen.
I takt med att Kupan i Hammerdal växer behövs också fler som hjälper till.
– Är det något som skulle behövas nu är det fler frivilligarbetare, säger Inger.
– VI behöver också få in säljbara kläder. Det innebär att de ska vara hela och rena och fräscha. Inte noppiga, säger Agneta och sätter sig till ro i fikarummet.
Agneta har ett förflutet som designer och butiksinnehavare, så hon har en del rutin i hur man får fart på affärerna.
– Ja, det har faktiskt varit ett väldigt uppsving här det senaste året. Det jag gjort är att jag har arrangerat om inne i butiken och så i skylten. Dessutom har vi ordnat med en mysig mötesplats längre in i lokalerna där man kan sätta sig ned och ta en kaffe. Till och med prästen tyckte vi hade fått till det så mysigt!
På väggen hänger väskor som Agneta sytt av inlämnade kläder och på disken står det som är kvar av årets julsaker.
Det är krukor i alla dess former som Agneta målat och designat.
– Vi hade 80 inför julen och det här är vad som är kvar.
På disken finns nu ett tiotal krukor kvar.
– Det handlar mycket om redesign och återbruk, säger Agneta.
Nu är Kupan i Hammerdal känd vida över landet. Så känd att Agneta bland annat fått hjälpa kollegorna i Timrå att få fart på verksamheten, och så kommer det folk från andra kretsar på studiebesök till Hammerdal.
Men det roligaste är ändå att folk runt omkring har upptäckt verksamheten.
– Det har blivit jättepoppis. Många kommer hit och fyndar.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 jan 2011 07:37 Ullavillekulla (Ej registrerad)
Finaste o trivsammaste Kupan jag varit på, här blir man så frestad att gå in och alltid hittar man något för ett stopp när man kör igenom Hammerdal är givet.
Grattis Hammerdal, hoppas resten av Jämtland o Sveriges "kupor" tar efter för det är så smart att återanvända och kan man göra det i en miljö och stämning som i Hammerdal så blir det en ren fröjd.
Skrivet 12 jan 2011 19:29 Ett litet bi (Ej registrerad)
Jätteroligt med en fin och trivsam kupa! Tänk om tex Strömsund kunde ta och ruska om i sin kupa också för dit blir man inte alls sugen på att gå faktiskt. Känns inte alls fräscht, även om dom skyltar ganska bra.
Skrivet 13 jan 2011 14:31 Eva (Ej registrerad)
Inte konstigt att det blivit ett uppsving! Agneta har gjort ett jättefint arb där!,så snyggt och trevlig!
Alltid gör man nått fynd!!!
Skrivet 17 jan 2011 10:29 ML (Ej registrerad)
Jag gillar kupan i Hammerdal! Fräscht och trivsamt med ett trevligt bemötande! Blir fler besök framöver!
Monica i Ström!
Skrivet 28 jan 2011 19:10 kupankund (Ej registrerad)
Jag tycker att den som klagat på kupan i strömsund ska gå in och titta en gång til för jag tycker att det är minst lika fint som i hammerdal,om det är sä dåligt hur kan det då komma sig att affärna går som tåget, jag vet att många kunder har varit inne och öst beröm över affären i strömsund,så då måste du ha varit i fel affär.Var glad att kupan finns.